Erzak, Fatura, Para Yardımı! Hem Pandemi Hem Ramazan Destekleri Başvuruları Başladı

Ramazan ayında devlet farklı alanlarda vatandaşlara destek sağlamaya devam ediyor. Farklı bakanlıklar tarafından sağlanan desteklerin detaylarını ve kimlerin nasıl alacağını tüm detayları ile paylaşıyoruz. İşte Ramazan ayı devlet destekleri.

Erzak, Fatura, Para Yardımı! Hem Pandemi Hem Ramazan Destekleri Başvuruları Başladı
Ramazan ayında pandemi süresinin devam edecek olması çoğu ailenin ekonomik zorluk yaşamasına neden olacak. Bu tür durumda bulunan ailelere devlet farklı alanlarda yardım sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu destek ödemelerinin neler olduğunu ve nasıl alındığını aktarıyoruz.

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER

Devlet pandemi sürecinde hem erzak hem elektrik ve yakacak hemde nakit para desteği sağlıyor.

Devlet tarafından sağlanan bu desteklerin bir bölümü belediye başkanlıkları bir bölümü sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bir bölümü ise vakıflar genel müdürlüğü gibi kurumlar tarafından veriliyor. Özel şartların sağlanması durumunda sağlanan bu destekleri almak isteyenler için detayları adım adım aktarıyoruz.

GIDA ERZAK YARDIMI NASIL ALINIR?

Gıda ve erzak yardımı almak isteyenler için vakıflar genel müdürlüğü ile belediye başkanlıkları bu alanda dstek veriyorlar. Her iki kurum kendilerine özel koşulların sağlanması durumunda destek ödemesi yaparken başvuru şartları da kurumlara göre değişir.

Belediyelerden Erzak Yardımı Almak için,

Belediye başkanlıkları erzak yardımlarını ya kendilerine özel destek programları yada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden sağlar. Bu desteklerden alabilmek için ailenin ekonomik olarak ihtiyaç sahibi olması ve aylık gelir düzeyinin düşük olması gerekir. Başvurular ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bünyesine yapılır.

VGM'den Erzak Yardımı Almak için;

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımları Sosyal güvencesi bulunmayan veya geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayan vatandaşlara sağlanır. Düzenlik kura gıda yardımı olarak sağlanan VGM erzak desteği için kurumun il müdürlüklerine başvuru yapılır.

FATURA YARDIMI

Çeşitli faturalarını ödemekte zorlananlar için belediye başkanlıkları ek yardım olanakları sağlayabiliyor. Fatura destekleri her belediye tarafından verilmeyebilir. Özel olarak sağlanan bu desteklerden haberdar olmak için belediyeden bilgi alınması gerek.

Belediye başkanlıklarının yıl için ekonomik programında bu kapsamda bir destek sunuluyorsa vatandaşların başvuru koşullarını sağlamaları gerek. Bu koşulların ilki sosyal güvencesinin olmaması ve gelir düzeyinin düşük olması. Bunun dışında belediyeler ek koşullarda talep edebilirler. Başvurular il veya ilçe belediyelerine yapılır.

NAKİT PARA YARDIMI

Ramazan ayında nakit destek almak isteyenler için 1000 TL sosyal yardım ödemesi halen devam ediyor. Halen almamış olanlar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler.

Sosyal yardım parası dışında ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları engelli, yaşlı ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nakit para desteği sağlayabilir. Bunun için vatandaşların gelir testi yaptırmaları gerekir. SYDV nakit para yardımları için başvurular doğrudan kaymakamlıklara yapılabilir.
Yorumlar (0)