Eski İşçisini İşe Alana Devlet Desteğinde 30 Günlük Süreye Dikkat

İşsizlik ödeneği bittiği halde yeni bir iş bulamayan ya da ödenek hakkı olmayan vatandaşlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Eski İşçisini İşe Alana Devlet Desteğinde 30 Günlük Süreye Dikkat

İşsizlik ödeneği bittiği halde yeni bir iş bulamayan ya da ödenek hakkı olmayan vatandaşlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Özellikle pandemi dolayısıyla yeni iş bulmakta zorlanan ve tamamen umutlarını kaybeden kişiler için devlet destekli proje hayata geçirildi.

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun’un 12. maddesinde yer alan düzenleme hem işsiz kalanları hem de işverenleri yakından ilgilendiriyor. Bu Kanuna göre 1 Ocak 2019 tarihiyle 30 Nisan 2020 tarihleri arasındaki dönemde işten çıkartılan işçiler, eski işverenleri tarafından işe alınırsa, işverene işsizlik fonundan günlük 44.15 TL olmak üzere aylık 1.324 TL devlet desteği sağlanacak. İşveren işe aldığı çalışanını ücretsiz izne çıkarmak durumunda kalırsa, işçi aylık 1168 TL tutarındaki ücret desteğinden yararlanabilecek. İşveren eski işçisini işe almayı kabul etmezse, bu durumda işçiye günlük 34.34 TL olmak üzere aylık 1030 TL destek verilecek. Destek tutarları yeni yılda uygulanacak asgari ücret artışına uygun oranda artırılacak.30 Günlük Süre Önem TaşıyorDevletin hem işçilere hem de işverenlere sunduğu bu destekten yararlanabilmek için söz konusu tarihler arasında işten çıkartılan işçilerin 1 Aralık tarihinden itibaren 30 gün içinde eski işverene başvurmaları gerekiyor. Süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek. İşçinin eski iş yerine dönüş yapabilmesi için iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle feshedilmemiş olması gerekiyor. Bunlar dışında hangi nedenle olursa olsun işten çıkartılmış olanlar işe dönüş başvurusu yapabilirler.Ev Hizmetlerinde Çalışanlar Başvuru Yapamayacakİşten çıkartıldıktan sonra işsizlik ödeneği alanlar ya da hala almaya devam edenler de işe dönüş başvurusu yapabilirler. Başka bir yerde sigortalı çalışanlar, yabancı işçiler ve emekli aylığı alanlar eski işverene işe dönüş başvurusu yapamayacak. Ev hizmetlerinde sigortalı çalışanlar ile kamu kurumlarına ait iş yerlerinde çalışırken çıkartılmış olan işçiler de bu devlet desteğinden yararlanamayacak. Öte yandan bu haktan sigortasız çalıştırılırken işten atılan işçiler ve hala sigortasız çalıştırılan işçiler de yararlanabilecek.Emlak365.com


Yorumlar (0)