Eski TÜİK Başkanı Aydemir'den Gündemi Sarsacak İddialar!

AK Parti'den ayrılan Ali Babacan'ın başkanlığında kurulan DEVA Partisi'nde Sektörel Politikalar Başkanı olarak görev alan eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

Eski TÜİK Başkanı Aydemir'den Gündemi Sarsacak İddialar!
AK Parti'den ayrılan Ali Babacan'ın başkanlığında kurulan DEVA Partisi'nde Sektörel Politikalar Başkanı olarak görev alan eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir çok konuşulacak açıklamalara imza attı. T24'ten Murat Sabuncu'ya konu hakkında açıklamalarda bulunan Aydemir gıda fiyatları ile ilgili şok iddialar ortaya attı.

TÜİK TARAFINDAN AÇIKLANAN ENFLASYON VERİLERİ DAHA MI YÜKSEK?

Açıklanan veriler arasında büyük bir tutarsızlık olduğunu iddia eden DEVA PARTİSİ Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir uygulamalardan bazılarını "tutarsız ve şüphe uyandırıcı" olarak nitelendirdi. Bir dönem TÜİK Başkanı olarak ta görev alan Aydemir “Enflasyon verilerinde gidip de ağırlığı Şok’tan BİM’den alırsanız değişim olur. Veriyi alırken de verilerin toplanacağı zamana özel fiyatlar, kampanyalar yaptırırsanız fiyat düşer” diyerek enflasyon rakamlarının bilerek düşük hesaplandığı iddiasını ortaya attı.

TÜİK tarafından açıklanan fiyatlar üzerinden gidilip hiç bir marketten alışveriş yapılamayacağını iddia eden Aydemir açıklanan enflasyon rakamları ile kıyaslandığında aslında gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu ileri sürdü. Açıklanan veriler ile kendilerinin yapmış olduğu hesaplamalarda elde edilen veriler arasında tutarsızlıklar olduğunu belirten DEVA PARTİSİ Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir daha öncede yapmış olduğu açıklamalar ile büyük tartışmalar yaratmıştı.

Enflasyon için açıklanan rakamlar uzun süredir tartışma yaratmaya devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan pek çok veri için aynı iddialar gündeme geliyordu. Özellikle de işsizlik ve enflasyon rakamları tartışılıyordu.
Yorumlar (0)