Euro Kuru Tarihi Zirveyi Yeniledi, Dolar Kuru Tırmanışa Geçti!

Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki hareketleri yakından takip edilirken bugün sıcak gelişmeler yaşanmaya başlandı. Herkes dolar kurunun yükselişini beklerken sürpriz çıkışı euro gerçekleştirdi. Euro kuru bugünkü fiyatları ile tarihi zirvesini yeniledi. 

Euro Kuru Tarihi Zirveyi Yeniledi, Dolar Kuru Tırmanışa Geçti!

Türk lirası haftalık sakin seyrini devam ettirirken bugün dolar kurunda değil ama euro kurunda ciddi bir hareketlenme yaşandı. 10,32 TL seviyesine yükselen euro kuru tarihi zirvesini bu şekilde yenilemiş oldu. Euro kurunun artışının dolar karşısındaki pozisyonunun yükselmesinden kaynaklandığı bildirildi. Pariteye yansıyan rakamlar euro kurunu da güçlendirdi.

EURO NEDEN YÜKSELDİ

Dolar endeksinde geçtiğimiz hafta başlayan düşüş bu haftaya da yansıdı. Dolar endeksinde düşüşün sürmesinden yararlanan euro daha güçlü bir seviyeye kendisini taşıdı. Türk lirası karşısında euronun etkisini çok daha güçlü göstermesi ise analiz raporlarına Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı pozisyonundaki görev değişimi ile açıklanıyor. Bu durumun istikrar belirsizliğine neden olduğunu duyuran yatırım şirketleri euro kurunun yüksek pozisyonunun devam edebileceği uyarısını yaptılar. 

Dinamik Menkul tarafından yapılan gün içi euro kuru değerlendirmesinde euro kurunun 10,16 TL seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi halinde pozitif algının ivme kazanabileceği bildirildi. Tanınmış yatırım şirketi euro kurunun yükselişinde rekor seviyelerinin oldukça aşılabileceği uyarısında bulundu.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Dolar kuru hakkında da analizler gelmeye başladı. Dolar kuru şu anda 8,41 TL'den fiyatlanıyor. Yükseliş trendinde olan dolar kurunun sert hareketlere maruz kalması beklenmiyor. Ancak dolar endeksi güçlenmeye başlarsa dolar kurunda da hızlı yükselmelerin meydana gelebileceği ifade ediliyor. Teknik analizlere göre kurt 8,40 TL'nin üzerinde kaldıkça 8,49 TL seviyesine doğru tırmanmaya çalışacak. 

Türk lirası hem dolar hem de euro karşısında ivme kaybederken atılacak olan adımlar merakla bekleniyor. Merkez Bankası'nın döviz kurlarına dair bir hamlesinin olup olmayacağını bekleyen piyasalar bu hamlelere göre pozisyon alacaklar. Türk lirası gelişen piyasalarda bugün negatif ayrışırken akşam saatlerine kadar görüntünün değişebileceği yorumları yapılmaya başlandı.

Yorumlar (0)