EKONOMİ

Ev Eşyaları Sektörü İhracat Oranları 2020 Yılında Yükselmeyi Başardı

2020 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında, pandemi sürecinin etkileri hissedilmiş olsa da ev eşyaları sektöründe ihracat oranları bir önceki yıla göre yükseldi.

2020 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında, pandemi sürecinin etkileri hissedilmiş olsa da ev eşyaları sektöründe ihracat oranları bir önceki yıla göre yükseldi.

2020 yılının ekonomik etkileri pandemi sürec kapsamında şekillendi. Bu kapsamda bazı sektörlerin ihracat rakamları dikakt çeken oranlarda yükselirken bazı sektörlerde beklentiler karşılanmadı. 2020 yılı verileri kapsamında ev eşyaları sektörünün ihracat grafiği de belli oldu. 

EV EŞYALARI SEKTÖRÜNDE İHRATCAK ORANLARI YÜKSELDİ

2020 yılında gerçekleştirilen ev eşyaları, mutfak eşyaları ihracatları, 2019 yılı satış rakamlarına göre yüzde 0.1 oranında yükselmiş durumda.

Ev ve mutfak eşyaları sektörünün 2020 ihracat hacmi yüzed 0.1’lik artış ile 2 milyar 554 milyon 611 dolar oldu. Ev eşyaları ihracatına ilişkin detaylarda ise en çok satışı gerçekleştirilen ürünlerde açıklandı. Buna göre 2020 yılında en fazla ihraç edilen ürünler elekrikli küçük ev eşyaları oldu.

En fazla ihraç edilen ürün grubu yüzde 35,5 ile elektrikli küçük ev aletleri olurken listenin ikinci sırasında yüzde 31,3 ile metal mutfak eşyaları yer aldı. Plastik ev eşyaları yüzde 17.3, cam sofra mutlfak malzemeleri ise yüzde 11.4 ile listede yer alan bir diğer alan oldu. 

EVSİD BAŞKANI ÖNDER’DEN İHRACAT RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ

İnvesting’de yer alan habere göre; Gerçekleşen ihracat rakamlarına dair EVSİD Başkanı Burak Önder değerlendirmelerde bulundu. 

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) başkanı Burak Önder değerlendirmesinde kayıp yıl olarak görülen 2020’de ihracatın artmasının önemine vurgu yaptı. Burak Önder konuşmasında, “Dünya için kayıp olarak nitelendirilen bir yılda ihracatımızı artırmamız bizim için mutluluk verici ancak tesadüf değil. Bu başarıda 6 yıldır dünyanın birçok bölgesinde yaptığımız heyetler ve katıldığımız fuarların ciddi katkısı oldu.” ifadelerine yer verdi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir