Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yattı Mı, Bayram Öncesi Ödenecek Mi? Evde Bakım Parası Yatan İllerin Tam Listesi!

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Evde bakım parası Mayıs ayı ödemeleri yattı mı? Evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu mu? Evde bakım maaşı hangi illerde yattı. Evde bakım maaşı ödemeleri bayram öncesi yapılacak mı?

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yattı Mı, Bayram Öncesi Ödenecek Mi? Evde Bakım Parası Yatan İllerin Tam Listesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartları karşılayan ailelereevde bakım maaşı veriliyor. Her ay ödemesi yapılan evde bakım maaşlarına dair de sürekli olarak araştırmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle evde bakım parası ödemelerineilişkin internet aramaları her zaman en çok aranılan konuların ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Peki evde bakım maaşı Mayıs 2021 ödemeleri yapıldı mı?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Bakıma muhtaş engelli veya yaşlı vatandaşlar için ödenen bir sosyal yardım olan evde bakım maaşı oldukça faydalanılan bir yardım programıdır. Engelli veya bamkıma muhtaş yaşlı vatandaşların aileleri ile yaşamlarını devam ettirmeleri amaçlanmaktadır. Bu şekilde devlet tarafından ailelere evde bakım maaşı adı altında her ay bir sosyal yardım ödenmektedir. Aileler hem ek bir gelir imkanına kavuşurken bakıma muhtaç vatandaşların da aileiçinde yaşamaları temin edilmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar bunun şartlarını merak ediyorlar. Öncelikle evde bakım maaşı bakıma muhtaç kişiye değil onun bakımını üstlenen ailesine veya akrabalarına veriliyor. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Evde bakım maaşı alacak olan kişinin hane içinde kişi başı düşen geliri net asgari ücretin 3'te 2'sinden az olması gerekmektedir. 2021 rakamlarına göreevde bakım maaşı alabilmek için hane içi kişi başı gelir 1.705 TL'nin altında olmalıdır. Ayrıca evde bakım maaşı bağlanabilmesi için bakıma muhtaç vatandaşın bakıma muhtaçlığı sağlık raporu ile belgelendirilmelidir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADARDIR?

Evde Bakım Parası hakkında yapılann araştırmalardan birisi de bu sosyal yardımın ne kadar olduğudur. 2020 yılı Temmuz – Aralık döneminde evde bakım maaşı olarak hak sahiplerin eher ay 1.544 TL ödeme yapıldı. Memur maaş katsayısına bağlı olan evde bakım maaşları memur maaşlarının zamlanması ile Ocak 2021'de 1.657 TL'ye yükseltildi. Evde bakım maaşına Temmuz 2021'de yine zam yapılacak.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ

Evde bakım maaşı yatan iller listesi öğrenilmek isteniyor. Alınan son dakika bilgilerine göre evde bakım parası Mayıs ayı ödemeleri bazı illerde başladı. Düzce, Tokat, Samsun, Isparta, Sakarya, Kırıkkale, Ordu Ve Konya'da ödendi. Her il için ayrı bir günde yapılan ödemeler bu nedenle yoğun şekilde araştırılıyor. Ramazan Bayramı öncesinde tüm ödemeler erkene çekilirken vatandaşlar evde bakım maaşı ödemelerinin de bayram öncesi tüm illerde yapılmasına dair bir beklenti oluştu. İllerde yapılacak olan ödemeler için henüz bir açıklama yapılmazken bayram öncesinde ödemelerin yapılmasına dair bir çalışma gerçekleştirildiği bildirildi. Evde bakım maaşı yatan iller listesini bu haberimizden takip edebilirsiniz. 

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEME SORGULAMA

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar bunun yollarını merak ediyorlar. Öncelikle evde bakım maaşı sorgulaması e-devlet üzerinden sosyal yardım ödemeleri hizmetinden yapılabilmektedir. Burada ödemelere ilişkin bilgiler yer almaktadır. Ayrıca SMSS yolu ile de evde bakım maaşı sorgulaması imkanı bulunmaktadır. Evde bakım maaşı ödemelerini Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşlar kayıtlı cep telefonlarının SMS bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye mesaj gönderirler. Bu mesaja banka tarafından cevap verilerek ödemelerin yapılıp yapılmadığına dair bilgi vatandaşlara iletilir.

Yorumlar (0)