Evde Bakım Maaşı Yatan İller! 11, 12 Nisan Şehir Şehir Ödeme Listeleri

12 Nisan evde bakım maaşı yatan iller listesi. Aile Bakanlığı SYDV evde bakım maaşı Nisan ayı ödemeleri başladı. Ödeme yapılan şehirlerin tüm listesi ve evde bakım maşı sorgulama ekranı Emlak365'te.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller! 11, 12 Nisan Şehir Şehir Ödeme Listeleri
12 Nisan evde bakım maaşı yatan iller listesi ve son ödemeler on binlerce vatandaş tarafından araştırılıyor. Aile Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan ödemelerde, hangi şehirler için destekleri hesaplara yatırıldığı merak ediyor. İşte hem ödeme listesi hemde evde bakım maaşı sorgulama ekranı.

RAMAZAN ÖNCESİ 12 NİSAN EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEME LİSTESİ

Evde bakım maaşı ödemeleri Ramazan ayı öncesinde çok sayıda vatandaş tarafından aranıyor. Ödemelerin en kısa zamanda yatırılmasını isteyen vatandaşlar ramazan öncesi ihtiyaçlarını karşılamak istiyorlar. İlk olarak geçtiğimiz günlerde yapılan ödemeler 11/12 Nisan itibariyle devam ediyor.

Yeni hafta başından itibaren hangi şehirlerde ödeme yapıldığını araştıranlar için ise tüm listeyi derledik. İşte şuana kadar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan ödemeler.

İl İl Liste

1- Amasya

2- Kırklareli

3- Edirne

4- Bolu

5- Samsun

6- Aksaray

7- Ordu

8- Hatay

9- SakaryaEVDE BAKIM PARASI SORGULAMA

Evde bakım maaşı desteğinden faydalananlar yapılan ödemeleri kendileri de sorgulayabilirler. Ödeme yapılan bankanın mobil uygulaması üzerinden hesap hareketleri incelenebilir. Bunun dışında bankaların SMS ile bildirim sistemi bulunmakta, belli bir ücret karşılığında bu SMS sisteminde de faydalanılabilir.

e-Devlet Üzerinden Sorgulama

E-Devlet sistemi evde bakım maaşı ödeme sorgulamasında da kullanılır. Vatandaşlar e-Devlet şifreleri ve kimlik numaraları ile e-Devlet sistemine giriş yapacaklar. Sisteme giriş yapan vatandaşlar hizmet arama sorgulama bölümüne evde bakım parası yazıp arama yaptıklarında sorgulama ekranına ulaşabilirler.

Bunun dışında vatandaşlar e-Devlet sistemi içerisinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün sağladığı hizmetlerden "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" hizmetlerinden sorgulama yapabilirler.

e-Devlet Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Sayfasına Ulaşmak ve Sorgulama Yapmak için TıklayınEVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ NE KADAR?

Evde bakım maaşı ödemeleri memur maaşlarına endeksli olarak değişiyor. Bu kapsamda her 6 ayda bir artan evde bakım maaşı ödemelerine son zam Ocak 2021 döneminde yapıldı. Temmuz 2021 dönemine kadar devam edecek ödeme sistemine göre evde bakım maaşları 1657 TL olarak ödenecek. Bu hesaplama ile Nisan 2021 döneminde evde bakım maaşı alacak olan vatandaşların ödemeleri 1657 TL olarak ödenecek.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİNİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Evinde hasta yakını bulunan ve evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanacaklar için sağlanması gereken iki önemli koşul bulunuyor.

Bu koşulların birincisi bakımı yapılacak olan kişinin sağlık durumu. Bakımı yapılacak olan vatandaşların sağlık kurulundan rapor almaları gerekiyor. Ağır engelli ibaresinin sağlık kurulu tarafından verilen raporda yazması evde bakım maaşı ödemeleri için oldukça önemli. Ayrıca bakımı yapılacak olan vatandaşın kendi başına temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması gerekiyor.Hane Gelir Şartı Ne Kadar?

Evde bakım parası ödemelerinden faydalanmak için gerekli olan diğer şart ise hane gelir düzeyi. Hane gelirinin kişi başına düşen gelir oranı düşük ise evde bakım maaşı alınabilir. 2021 yılı için kişi başına düşen hane gelir düzeyi 1705 TL olarak uygulanır. Eğer bir ailede bir kişiye 1705 TL'den düşük gelir düşüyorsa evde bakım maaşı alınır.
Yorumlar (0)