Evde Bakım Parası 2021 Yılı Şartları! Sağlık Raporu, Yeni Gelir Şartı, Başvuru Adresi

Evde bakım parası en çok alınan devlet destekleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aile Bakanlığı'nın özel olarak sağladığı bu desteği almaya hak kazanan ailelere her ay düzenli ödeme yapılır. 2021 yılında evde bakım parası almak isteyenler için ise sağlanması gereken şartlar başta olmak üzere bilinmesi gereken tüm detayları adım adım aktarıyoruz.

Evde Bakım Parası 2021 Yılı Şartları! Sağlık Raporu, Yeni Gelir Şartı, Başvuru Adresi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaşlı, hasta, engelli bakıma muhtaç vatandaşların aile ortamında bakımlarının sağlanması adına her düzenli yardım ödemesi yapıyor. 6 ayda bir zam alan bu yardım ödemeleri 2021 yılında da devam edecem. 

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Evde bakım parası aylık hane geliri asgari ücretin belli bir oranın altında olan ailelerde ki, bakıma muhtaç duyan zorunlu ihtiyaçlarını karşılamayan vatandaşların bakımlarının yapılması adına sağlanan desteklerdir. Bu destek ödemeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden sağlanır. Ödemeler her ay düzenli olarak Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden sağlanır. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanmak her ay düzenli devlet desteği almak için sağlanması gereken koşullar vardır. Bu koşulların başında aylık gelir şartı ile bakımı yapılacak olan vatandaşın sağlık şartı gelir. İşte maddeler halinde 2021 yılı evde bakım parası şartları. 

* Bakımı yapılacak olan kişi için; ” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınacak olan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

* Bakımı yapılacak olan kişinin kendisine ait ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmadan yapamıyor olması gerekiyor. 

* Gelir Şartı; Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşından faydalanmak için başvurular şahsi yapılır. Kimlik, Sağlık Kurulu Raporu, Gelir Belgesi beyanı evrakları ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın her il ve ilçede yer alan temsilciliklerine yapılacak. 

2021'DE EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2021 yılında evde bakım paralarına zam yapıldı. Memur maaşlarına oranla artan evde bakım paraları Ocak ayında yapılan enflasyon zammı ile birlikte yükseldi. Enflasyon zammı sonrası 1544 TL olarak  ödenen evde bakım maaşı 1657 TL oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)