Evde Bakım Parası Mart Ayı Ödemeleri İl İl Ödeniyor! Sorgulama Ekranı

Mart 2021 evde bakım parası yatan iller listesi her geçen artıyor.

Evde Bakım Parası Mart Ayı Ödemeleri İl İl Ödeniyor! Sorgulama Ekranı
Mart 2021 evde bakım parası yatan iller listesi her geçen artıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan ödemeler geçtiğimiz günlerde başlamıştı.

Vakıflar il il ödemeleri yatırmaya devam ederken oluşan güncel liste ile diğer şehirler için ödemelerin ne zaman tamamlanacağını aktarıyoruz.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER LİSTESİ

Evde bakım parası ödemesi alacak olan vatandaşlar kendi şehirleri için ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Mart ayının ortasına gelinmesi, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte vatandaşlar ödemelerin hemen yapılmasını talep ediyorlar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın aylık bütçelerine göre ayın ikinci haftası başlayan ödemeler ayın üçüncü haftasının sonuna kadar devam etmekte.

Mart ayının ortasına gelinen bu süreçte ise henüz 9 şehir için ödeme yapıldı. Evde bakım maaşı alan vatandaşlar için ödeme yapılan illerin listesini paylaşıyoruz. İşte evde bakım parası yatan iller listesi.

1- Bolu 2- Tokat 3- Aksaray 4- Osmaniye 5- Çanakkale 6- Samsun 7- Sakarya 8- Hatay 9- Ordu.EVDE BAKIM PARASI ÖDENMEYEN İLLER İÇİN ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

81 ilde yer alan SYDV'ler tarafından ödenecek olan evde bakım paraları için en merak edilen soruların başında ödemelerin ne zaman yapılacağı. Evde bakım parası alan vatandaşlar için bakanlık birimleri net bir tarihte ödeme yapmalar.

Evde bakım paraları her ayın 7. veya 8. gününde ödenmeye başlar. Bu süreç bazı aylarda ayın 10. gününe kadar devam eder. Daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bir bir ödemeleri hesaplara yatırmaya başlarlar. Burada uygulanan ödeme sisteminde her il için her an ödeme yapılabilir. Ödemeler genellikle ayın 20. gününe kadar 81 şehir için tamamlanır. Ancak bazı dönemlerde bu süreç ayın 25. gününe kadar uzayabilir.EVDE BAKIM MAAŞI ALANLAR TEK TIKLA SORGULAYIN

Evde bakım maaşı ödemesi alanlar hesaplarına ödemelerin yatıp yatmadığını çok kolay bir şekilde sorgulayabilirler. Bunun için e-Devlet sistemine giriş yapacak olan vatandaşlar daha sonra Aile Bakanlığı hizmetleri üzerinden sorgulamalarını tamamlayacaklar. Daha önce e-Devlet üzerinden sorgulama yapmayanlar için izlenecek olan süreci adım adım aktarıyoruz.

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Parası Sorgulama

1-) Kendinize ait T.C. numarası ve kendinize özel şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.

2-) Sisteme giriş yaptıktan sonra Aile Bakanlığı tarafından sağlanan hizmetlere ulaşın.

3-) Bakanlığın hizmetleri arasında yer alan "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" hizmetine ulaşın.

4-) Bağlantıya tıklayarak ödemelerin yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama hizmeti için TIKLAYINe-Devlet Şifresi Olmayanlar Nereden Alacaklar?

Evde bakım maaşı sorgulamak için e-Devlet şifresi olmayanlar, şifrelerini çok kolay bir şekilde alabilirler. Bunun için PTT şubelerine gitmesi gereken vatandaşlar, PTT şubelerinden belli bir ücret karşılığında e-Devlet şifresini alabilir ve e-Devlet üzerinden evde bakım parası sorgulaması yapabilirler.

EVDE BAKIM MAAŞI DESTEĞİ KİMLERE ÖDENİR?

Evde bakım maaşı ödemeleri, bakıma muhtaç engelli yakınına bakanlara ödenir. Belli koşulların sağlanması şartıyla yapılan ödemelerde ilk koşul bakımı yapılacak olan kişinin kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmaması. Bunun yanında yine bakımı yapılacak kişinin sağlık kurulu raporu alması.

Sağlık raporunda ağır engelli olduğunun bildirilmesi gerekiyor. Bu başvuru koşullarının yanında ayrıca evde bakım maaşı ödemeleri için başvuruda bulunacak kişinin bakımı yapılacak kişi ile birlikte ikamet etmesi gerekiyor. Ayrıca evde bakım maaşı aylık hane geliri düşük olan ailelere sağlanıyor. Bu şartların sağlanması durumunda aylık evde bakım maaşı desteği alınabilir.EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ İÇİN BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı alacaklar için başvuru adresleri vatandaşların yaşadıkları ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. Kaymakamlıklar bünyesinde yer alan bu vakıflara gidecek vatandaşlar şahsen başvuruda bulunabilirler.
Yorumlar (0)