EKONOMİ

Evinin Çatısına Güneş Paneli Kuran Vatandaş 15 Yıldır Elektrik Faturası Ödemiyor

Elektrik paneli kullanımı yurt genelinde giderek yaygınlaşıyor olsa da henüz istenilen seviyeye ulaşmış değil. Ancak bu alanda daha önceden yatırım yapanlar çok büyük kazançlar elde edebiliyorlar.

Elektrik paneli kullanımı yurt genelinde giderek yaygınlaşıyor olsa da henüz istenilen seviyeye ulaşmış değil. Ancak bu alanda daha önceden yatırım yapanlar çok büyük kazançlar elde edebiliyorlar.

Vatandaşlar kendi evlerinin çatısına yada oturdukları apartmanda tüm konut sakinleri ile birlikte güneş enerjisi paneli yerleştirebilirler. Güneş enerjisi panelleri hem ücretsiz elektrik hemde fazla elektrik üretilmesi durumunda ek gelir olanağı sunar. 

15 YILDIR ELEKTRİK FATURASI ÖDEMİYOR

Türkiye’de çok sayıda vatandaş evine yada apartmanına güneş panelleri yerleştirmiş durumda. Bunun bir diğer örneği ise fabrikalarda. Bazı fabrikalar çatılarına yerleştirdikleri güneş enerjisi panelleri ile enerji kullanımını bedava sağlarken artan fazla üretilen elektriği satabiliyorlar. 

Bu kapsamda Ordu’da bulunan evine güneş paneli yerleştiren bir vatandaş ev ekonomisine büyük katkı sağlamış durumda. Ordu’nun Kurum İlçesinde yaşayan vatandaş 15 sene önce, evinin çevresindeki ağaçlara merak üzerine küçük güneş panelleri monte etti. Elektrik üretimine başlayan vatandaş zamanla elektrik ihtiyacının bir kısmını bu panellerden sağlamaya başladı. Daha sonra panellerin sayısını yükselten Ordulu vatandaş hem evini hemde bahçesini ücretsiz aydınlatmaya başladı. Daha sonraki dönemde 10 adet daha büyük boy güneş paneli alıp montajını yaparak, elektrik üretimini arttıran vatandaş gece gündüz elektriği bedava kullanıyor. 

Kullanmadığı Enerjiyi AKÜ’lerde Depoluyor

60 yaşındaki vatandaş güneş paneli ve ücretsiz elektrik avantajına dair ise “Gündüz bu enerjiden 220 volt olarak faydalanabiliyorum. Gece ise aydınlatma ile ilgili depolama sistemimiz var. Kullanmadığımız zamanda da enerji 4 adet bulunan jel akülere depolanıyor. Ve bu alanda bulunan yaklaşık 30 tane sokak lambam yandığı zaman burası komple aydınlanıyor. Yani bedava olarak enerji üretiyor” açıklamasında bulundu. 

MALİYETİ 10 BİN, 15 BİN TL CİVARINDA

Güneş panellerinin şuan ki maliyetlerinin yaklaşık 20 bin TL olduğunu bildiren vatandaş bu sistemi 15 yıldır kullandığı için kendi parasını çıkardığını ifade etti. Panellerin ömürlerinin 25 yıl kadar olduğunun bilgisini de veren Ordulu vatandaş sistemin yılın 9 ayında aktif olarak kullanabildiğini de sözlerine ekledi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir