Evlenme Hayali Kuran Genç Kızlar SGK'dan 24 Maaş Çeyiz Parasını Nasıl Alırlar?

Evlenme hayali kuran ve yetim maaşı alan genç kızlara Sosyal Güvenlik Kurumu yetim maaşı ödemesi yapıyor. Bu ödemeler peşin olarak ödenirken 24 maaş tutarında yapılıyor. Toplu olarak yapılan ödemelerde aranan başvuru koşullarını diğer tüm detayları haberimizde ele alıyoruz. 

Evlenme Hayali Kuran Genç Kızlar SGK'dan 24 Maaş Çeyiz Parasını Nasıl Alırlar?

Evlilik hayali kuran vatandaşların sahip oldukları bazı haklar bulunuyor. Bu haklar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olup vatandaşlar tarafından bilinmiyor.

SGK'DAN YETİM MAAŞI ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından sağlanan bu ödemelerin başında yetim maaşı alan genç kızların evliliklerinde ödenen çeyiz maaşı geliyor. Çeyiz maaşı ödemeleri evlenen her genç kıza ödenmez. Burada sağlanması gereken koşullar bulunuyor. 

Çeyiz parası ödemesi sigortalı, emekli anne veya babası vefat eden ve aylık yetim maaşı alan kızlara yapılır. Bu kızlar evlendiklerinde yetim maaşları kesilecek olmasından dolayı SGK toplu halde çeyiz ödemesi yapılr. 

Ödemeler maaş tutarına göre yapılıyor. SGK yetim maaşı ödemeleri 24 maaş tutarında yapılır. Örneğin aylık 1000 TL yetim maaşı alan bir genç kız, evlenmeye karar verdiğinde 24.000 TL çeyiz parası ödemesi alır. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Çeyiz maaşı ödemeleri otomatik olarak yapılmaz. Evlenmek isteyen genç kızlar SGK'ya yazılı başvuru yaparak ödemeleri alabilrler. Ödemeler 5 yıllık olarak alınabilir. 

Emlak365.com