Eylül Ayı Enflasyon 2020 Rakamlarına Göre Son 3 Aylık Hesaplamayla Emekli ve Memur Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Var Mı?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Eylül ayı enflasyon oranı 2020 rakamlarını ilan etti. Açıklanan rakamlar ile beraber 2020 yıl sonu enflasyon farkı zammı için kullanılacak olan rakamlardan ilk 3 aylık veriler belirlenmiş oldu. Peki, aylara göre TÜİK TEFE TÜFE enflasyon verisine göre memur enflasyon farkı oluştu mu, memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı var mı, gelecek mi, olacak mı?

Eylül Ayı Enflasyon 2020 Rakamlarına Göre Son 3 Aylık Hesaplamayla Emekli ve Memur Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Var Mı?

TÜİK merakla beklenen Eylül 2020 dönemine ait son enflasyon rakamlarını açıkladı. Kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan verilere göre enflasyon beklentilerin altında kaldı. 

TÜİK EYLÜL AYI ENFLASYON ORANLARI 2020

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafındna açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,75, aylık %0,97 oranında artış gösterdi. 

Temmuz ayında enflasyon yüzde 0.58 oranına, 

Ağustos ayında enflasyon yüzde 0.86 oranında, 

Eylül ayında ise enflasyond yüzde 0.97 oranında artış göstermiş oldu. 

Açıklanan son 3 aylık enflasyon rakamına göre yüzde 2.44 seviyesinde enflasyon farkı oluştu. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA 2020 YIL SONU ENFLASYON FARKI ZAMMI GELECEK Mİ, YÜZDE KAÇ OLUR?

Hatırlanacağı üzere 2020 yılının birinci 6 aylık enflasyon rakamı toplamı yüzde 4 seviyesini aşmış, memur ve emekli maaşlarına bu oran zam olarak yansıtılmıştı. 

İkinci 6 aylık enflasyon rakamları için ise Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları toplanacak. 

Bu 6 ayda açıklanacak olan rakamın toplamı yüzde 4 seviyesini aşarsa fazla olan bu rakam memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı olarak zam şeklinde yansıtılacak. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)