EYT'de Çözüm için Finlandiya Modeli Yeniden Mi Gündemde? Kimler Emeklilik Listesinde?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için bir dönem konuşulan Finlandiya modeli yeniden gündeme mi alındı? Son dönemlerde basında sıkça yer alan haberlerde Finlandiya modeli ile erken emeklilik iddiaları konuşulmaya başkandı.

EYT'de Çözüm için Finlandiya Modeli Yeniden Mi Gündemde? Kimler Emeklilik Listesinde?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için bir dönem konuşulan Finlandiya modeli yeniden gündeme mi alındı? Son dönemlerde basında sıkça yer alan haberlerde Finlandiya modeli ile erken emeklilik iddiaları konuşulmaya başkandı. Peki hükümet Finlandiya modeli ile erken emeklilik konusunda ne düşünüyor? Haberimizde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar siyasi arenada konuşulmaya devam eden konu başlıkları arasında bulunuyor. Her ne kadar son dönemlerde Doğu Akdeniz, Karadeniz, ekonomi ve diğer siyasi gündem başlıklarının gerisinde kalsa da, çok sayıda vekil konuyu ele almaya devam ediyor. EYT'li vatandaşlar da sosyal medya kampanyaları ile konuyu gündemde de tutuyorlar. EYT'LİLERİN EMEKLİLİKLERİ İÇİN FİNLANDİYA MODELİ Mİ GELİYOR?EYT'li vatandaşlar yaş şartının düzenlenmesi için çalışmalarına devam ediyorlar. Geçmiş dönemde yürütülen bu çalışmalarda Finlandiya modeli sıkça konuşulan konu başlıklarından biri olmuştu. Bu modelin Türkiye'de de özellikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşların emeklilikleri için kullanılabileceği ifade edilmişti. O dönemde bu alanda çalışmaların olduğu da söylenmiş ancak daha sonra EYT konusuna dair gelen açıklamalar ile bu düzenleme unutulmuştu. Ancak son günlerde bazı basın organları Finlandiya modeline dair yeniden haberler üretmeye başladılar. Bu içeriklerde Finlandiya modelinin EYT'liler için uygulanabileceği haberleri yer almıştı. FİNLANDİYA MODELİ NEDİR?Finlandiya modeli normal emeklilik standartlarını sağlamayanların erken emeklilikte maaşlarından kesinti yapılması sistemi. Bu modele göre 65 yaşında emekli olacak bir kişi 64 yaşında emeklilik talep ederse bağlanacak aylık maaş oranı belli bir yüzde ile düşüyor. Örneğin 65 yaşında emekli olacak bir kişi 64 yaşında emekli olduğunda normal maaşından yüzde 4 daha az maaş alıyor. EYT İÇİN SON GELİŞMELER NELER?EYT'de son dönemlerde muhalefet partilerinden çok sayıda açıklama gelmiş ve bu alanda düzenleme talep edilmişti. Hükümet kanadından geçtiğimiz dönemlerde gelen açıklamalarda ise Maliye Bakanı Albayrak ve Çalışma Bakanı Selçuk, EYT ile ilgili çalışma olmadığı ifade edilmişti.Emlak365.com


Yorumlar (0)