EYT'de Son Dakika Gelişmesi Var Mı? Yaş Düzenlemesi TBMM Yolundu Mı? Sürpriz Adım

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili siyasi açıklamalar ve çalışmalar son dönemlerde salgın ile diğer konuların gerisinde kaldı.

EYT'de Son Dakika Gelişmesi Var Mı? Yaş Düzenlemesi TBMM Yolundu Mı? Sürpriz Adım
Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili siyasi açıklamalar ve çalışmalar son dönemlerde salgın ile diğer konuların gerisinde kaldı. EYT konusuna ilişkin çalışmalarına devam eden EYT SYDD ile EYT'li vatandaşlar özellikle sosyal medya kanalı üzerinden taleplerini sık sık dile getiriyorlar.

EYT DÜZENLEMESİ İÇİN SÜRPRİZ ÇALIŞMA

EYT konusuna ilişkin en merak edilen düzenleme, bu alanda sürpriz bir çalışmanın olup olmadığı noktasında. Özellikle EYT'li olup pandemi sürecinde zor bir dönem geçiren vatandaşlar emeklilik konusunda Çalışma Bakanlığı yada hükümetin atacağı adımları yakından takip ediyorlar. Ancak bu alanda bilinen bir çalışma yürütülmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz dönemlerde çok net dille EYT konusunda düzenleme olmayacağı açıklamaları halen etkisini sürdürüyor. O dönem EYT konusunda açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bakanlığı eyt için yürüttüğü bir çalışması olmadığını ifade etmişti.

MUHALEFET PARTİLERİNDEN YENİ ADIM

EYT konusunda daha önceki dönemlerde CHP ve İYİ Partili milletvekillerinden çok sık şekilde talepler dile getiriliyordu. Ancak son dönemlerde muhalefet partileri ekonomi gündemi ve pandemi sürecinin etkileri konusunda çalışmalar yürütüyorlar. TBMM'de düzenlenen basın toplantılarında ele alınan EYT açıklamaları azalmış olsa da partilerin bu alanda yürütmekte oldukları soru önergeleri, kanun teklifleri bulunuyor.

EYT ÇIKSA KİMLER EMEKLİ OLACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için en önemli beklenti yasanın çıkması TBMM Genel Kurulu'nda kısa ve orta vadede EYT alanında bir çalışması olacağı öngörülmüyor. Ancak beklenmedik bir hamle gelmesi durumunda EYT'liler kendilerinin emekli olup olmayacağını merak ediyorlar. İlk işe giriş tarihi 1999 Eylük dönemi öncesi olanlar, prim ve gün şartını sağlayanlar, EYT'nin çıkması durumunda emekli olabilecekler. Burada tüm koşullar kişiye özel belirlenecek.
Yorumlar (0)