Faiz Kararı Etkileri Piyasalarda! Gram Altın Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Haftanın en önemli ekonomik gelişmesi TCMB PPK faiz kararı. Önümüzdeki günlerde açıklanacak karar öncesinde ise piyasalar gelebilecek karara göre hareketlenmeye başladılar. Piyasalarda oluşan hareketlenmenin ardından altın fiyatlarında oluşan son durum haberimizde.

Faiz Kararı Etkileri Piyasalarda! Gram Altın Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?
Para piyasaları hafta içerisinde açıklanacak olan faiz kararına kilitlenmiş durumda. TCMB'de başkan değişikliği sonrası yükselen dolar kuru, alınacak faiz kararıyla yeniden şekillenecek. Dolar kurunda yaşanabilecek yeni bir yükselme hareketi altın fiyatlarını da doğrudan etkileyebilir.

Ekonomistlerin PPK faiz kararına dair beklentileri, dolar kurunun kısa vadeli hareketine ilişkin analizler ve altın fiyatlarına etkisi. Tüm bu gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

PPK FAİZ KARARINA DAİR BEKLENTİLER

Yerli ve yabancı ekonomistlerin dahil oldukları anketlerde Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmeyeceği tahmin ediliyor. şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek PPK toplantısından faiz değişikliği beklenmiyor. Şuan yüzde 19.00 bandında bulunan politika faiz oranlarının bu seviyede tutulması bekleniyor.

Faizler Sabit Bırakılırsa

Faiz oranlarının sabit bırakılması durumunda ise ekonomistler dolar kurunun yukarı yönlü hareket edebileceğini ifade ediyorlar. Bu alanda son analizlerden birisi de Ekonomist Tunç Şatıroğlu'ndan geldi. Ünlü ekonomist sosyal medya hesabından faizlerin sabit bırakılması durumunda dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceğini ele aldı.

Şatıroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımında "Dolar/TL 8,18 üzerine yani 4 saatlikte Kaufman ortalamasının üzerine çıktı. Burada kalıcı olması durumunda bir sonraki hedefi 8,24 sonrasında ise 8,50 bölgesi olacaktır. PPK'da faiz değişikliği beklenmediği için yön yukarıdır." ifadelerini kullandı.

Dolar kurunda yaşanabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise altın fiyatlarının da yükselmesinin desteklenebileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Merkez Bankası'nın faiz kararı ve dolar kurunun hareketlerine ilişkin değerlendirmelerinin ardından yeni işlem gününde altın fiyatlarında oluşan son durumu paylaşıyoruz.

Gram altın haftanın ikinci gününe 454 TL'den giriş yaptı.

Çeyrek altın işleme 750 TL'den başladı.

Küresel piyasalarda ons altın 1732 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yurtiçinde cumhuriyet altını ilk ilem saatlerinde 3 bin 59 TL seviyesinde. Yarım altın 1501 TL tam altın ise 3 bin 3 TL'den güne merhaba dedi. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 416 TL'den satılıyor.
Yorumlar (0)