Faiz Kararı Sonrası Ünlü Ekonomistten Yorum: Dolardaki Yangına Benzin Döktüler, 6,50 TL'yi Değil 8,50 TL'yi Konuşuyoruz!

Türkiye'nin tanınmış ekonomistlerinden olan Tunç Şatıroğlu, Merkez Bankası'nın Nisan 2021 faiz kararının hemen ardından dolar kurundaki hareketleri yorumlaryarak geleceğe dair öngörülerde bulundu. Dolar kuru ne kadar olur?

Faiz Kararı Sonrası Ünlü Ekonomistten Yorum: Dolardaki Yangına Benzin Döktüler, 6,50 TL'yi Değil 8,50 TL'yi Konuşuyoruz!
Piyasaların uzun bir süredir merakla bekledikleri Merkez Bankası Nisan 2021 faiz kararı bugün belli oldu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yönetiminde ilk defa faiz kararı verildi. Bu karara göre politika faizleri yüzde 19'da sabit tutuldu. Herhangi bir faiz değişikliğine gidilmedi. Bu kararın ardından piyasalarda farklı hareketlenmeler yaşanmaya başlandı. Piyasalardaki hareketlenmeleri ve dolar kurunun bundan sonraki seyrini Ekonomist Tunç Şatıroğlu yorumladı.

Dolar kurundaki hareketlerin yurt dışı kaynaklı olduğunu söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Dolar kurunda bugün yurt dışı kaynaklı bir hareketlenme gözlemledik. Özellikle Güney Afrika Randı, dolar karşısında değer kazanan bir hareket ortaya koydu. Benzer ülke para birimlerindeki olumlu havada günün ilk bölümünde çok sınırlı da olsa faydalandık. Ancak Merkez Bankası'nın faizleri sabit bırakmasının ardından tablo tamamen değişti.” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ ENDİŞESİ ORTADAN KALDIRILAMADI

Faizlerin sabit bırakılması ile dolar kurunda yönünde yeniden yukarıya çevrildiğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Faizlerin sabit kalması ile kurda yön yeniden yukarıya çevrildi. Ancak dolardaki yangını körükleyecek bir faiz indirimi olmadığı için kurda sert yükseliş olmayacaktır. Hatta anlık olarak geri çekilmeler meydana gelebilir. Lakin bu geri çekilmeler ana yön olmayacaktır. Çünkü faiz indirimi endişesi ortadan kaldırılamamıştır.” ifadelerini kullandı.

DOLARDAKİ YANGINA BENZİN DÖKTÜLER

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin genel bir değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası'nın Nisan 2021 faiz kararı piyasalara Türk lirası cinsinden pek bir katkısı olmayacaktır.Hatta şu yorumu yapabiliriz. Merkez Bankası piyasaya güven vermek için elindeki son şansı da kullanamadı. Gerekirse ek sıkılaştırma yapılmasına dair anlayıştan vazgeçilerek dolardaki yangına benzin dökülmüş oldu.” şeklinde konuştu.

6,50 TL KONUŞACAĞIMIZ YERDE 8,50 TL'Yİ KONUŞUYORUZ!

Dolar kurunun seviyelerine dair öngörülerini teknik açıdan açıklayan ekonomist Tunç Şatıroğlu, “Bugün Merkez Bankası'nın faiz kararı için en büyük şansımız yurt dışındaki havanın olumlu olmasıdır. Dolar kuru 8,15 TL'nin altında kalırsa 8 TL'ye doğru gerileyebilir Ancak 8,15 TL'nin üzerinde tutunabilirse hedefi önce 8,24 TL ve sonra 8,50 TL olacaktır. Maalesef artık dolar kurunda 7,20 TL'ler hayalden ibaret hale geldi. Naci Ağbal'ın görevden alınması yanlıştı. Benzer ülke para birimlerinde dolara karşı güçlenme var. Biz de bundan faydalanabilirdik. Hatta bunun etkisiyle 7,20 TL'nin altında bir dolar kuru görüp acaba 6,50 TL'ye düşer mi diye konuşabilirdik. Şimdi ise 8,50 TL'de bir dolar olur mu diye konuşmak zorunda kaldık. Güvenin bitmesinin en net sonucu bu.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)