Faiz Kararının Ardından Dolar 7 TL'nin Altında! Daha da Düşecek Mi?

TCMB'nin faiz kararını açıklamasının ardından gözler dolar kuruna çevrildi.

Faiz Kararının Ardından Dolar 7 TL'nin Altında! Daha da Düşecek Mi?
TCMB'nin faiz kararını açıklamasının ardından gözler dolar kuruna çevrildi. Dolar kurunun, Türk Lirası karşısında nasıl bir hamle yapacağı merak edilirken gün sonu değerleri belli oldu. Dolar kuru, Merkez Bankası'nın almış olduğu sabit faiz kararı sonrası kritik seviyenin altına çekildi.

DOLAR MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINI BEKLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat 2021 Para Politikaları Kurulu toplantısı TCMB Başkanı Naci Ağbal başkanlığın gerçekleştirildi. Sabah saat 10.00 itibariyle başlayan toplantıya ait kararlar 14.00 itibariyle kamuoyu ile paylaşıldı. Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan raporda PPK kararları ilan edildi.

TCMB'nin raporunda yer alan bilgilerde, Şubat 2021 döneminde politika faizlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi bildirildi. Bu kapsamda politika faiz oranları yüzde 17.00 bandında sabit kaldı. Beklentiler doğrultusunda alınan kararın ardından ise gözler dolar kurunun yapacağı hamleye çevrildi.

DOLAR KURU 7 TL BANDININ ALTINA DÜŞTÜ

Ekonomistlerin ve para piyasalarının beklentisi doğrultusunda alınan faiz kararı sert hamlelere neden olmadı. Uzmanların öngördüğü şekilde faiz oranlarının yüzde 17.00 bandında tutulması, para piyasalarını rahatlattı. Hafta içerisnde 7 TL'nin altını test eden daha sonra yukarı çıkan dolar kuru, alınan yeni karar ile yeniden kritik seviyesinin altına düştü.

Haftanın kapanış rakamlarına bakıldığında dolar kurunun günü 6.99 TL bandında tamamladığı görülüyor. Euro ise alınan faiz kararlarından sonra günü 8.44 TL seviyesinden tamamladı. Dolar kuruna dair merak edilen nokta ise fiyatlardaki düşmenin devam edip etmeyeceği.

EKONOMİSTLER FAİZ KARARINI YORUMLARI

Ekonomistler, Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının ardından atılan adımı yorumladılar.

TCMB'nin PPK toplantısı sonrasında yayımladığı raporunda yer alan açıklamaları değerlendiren ekonomistler, "Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir" ifadeleri üzerinde durdular.

Garanti BBVA Yatırım Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı Koordinatörü Tufan Cömert yapmış olduğu değerlendirmesinde TCMB'nin sıkı duruş ve net iletişim politikasına devam ettiğini vurguladı. Açıklamasında kısa süre önce Naci Ağbal tarafından yapılan faiz açıklamasını hatırlatan Cömert, "mayıs ayıyla birlikte enflasyonda düşüş görülmesi, beklentilerin de bunu takip ederek gerilemesiyle TCMB'nin hızlı ve yüksek ölçekli faiz indirimlerinden ziyade, bu basit hesaba dayalı, ölçülü bir indirim sürecine başlamasını bekleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

 
Yorumlar (0)