Faiz Kararları Öncesi Piyasalarda Altın ve Dolar Fiyatları

Nisan ayı faiz kararları gün içerisinde açıklanacak. Merkez Bankası'nın faiz kararları öncesinde dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ve altın fiyatlarının son durumu ile uzmanların kısa vadeli beklentileri belli oldu.

Faiz Kararları Öncesi Piyasalarda Altın ve Dolar Fiyatları
Piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası'nın alacağı karara çevrildi. Ekonominin bundan sonraki dönemlerde nasıl şekilleneceğine ilişkin en önemli karar niteliğinde olacak olan faiz kararına dair beklentiler açıklandı. Emlak365.com olarak hem piyasaların beklentilerini hemde altın ve dolar kurunda son durumu sizlerle paylaşıyoruz.

İşte PPK faiz kararı öncesinde dolar kurunda oluşan son fiyat, gram altın ve çeyrek altın fiyatları ile uzmanların beklentileri.

MERKEZ BANKASI NİSAN 2021 FAİZ KARARININ PİYASALARA ETKİSİ

Merkez Bankası faiz kararı dolar kurunun yön bulmasında etkili olacak. Piyasaların genel beklentisi TCMB'nin faiz oranlarını yüzde 19.00 bandında sabit tutması. Ancak alınacak sürpriz bir faiz artırımı yada faiz indirimi kararı dolar kurunun hareketlenmesine neden olabilir.

Nisan 2021 PPK toplantısı kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı saat 14.00 itibariyle açıklanacak. PPK toplantısı ilk defa yeni başkan Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek. Toplantının başlama saati 10.00.

FAİZ KARARININ PİYASALARA ETKİSİ

Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı ekonomi gündeminin temelini oluşturuyor. Piyasalar ilk işlem hareketlerine TCMB'nin alacağı karara göre ve beklentilere başlayacaklar. Tüm bu gelişmelerin ardından ise yeni günün ilk işlem saatlerinde oluşan son durum şu şekilde;

Dolar kuru PPK faiz kararı öncesi 8.09 TL seviyesinde yer alıyor.

Euro son yaşadığı değer kaybı ile 9.71 TL bandında bulunuyor.

Gram altın günün ilk işlem saatlerinde 451 TL'de seviyesinde.

Çeyrek altın ise 15 Nisan Perşembe gününe 746 TL'den merhaba dedi.

Küresel piyasalarda ons altın 1736 dolar bandında yer alıyor. Ons altında yaşanan bu hareketlilik sonrası cumhuriyet altını günün ilk işlem saatlerinde 3 bin 43 TL'den satılıyor. Yarım altın 1493 TL, tam altın ise 2 bin 987 TL'den alıcı buluyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 414 TL değerinde.
Yorumlar (0)