Faiz Yükseldi, Cumhurbaşkanı Görevden Aldı: TCMB Başkanı Murat Uysal Görevden Alındı, Yerine Naci Ağbal Atandı! Yeni Atanan Merkez Bankası Başkanı Kimdir, Nereli?

Türkiye'de özellikle de Ağustos ayı itibari ile faiz oranlarının yükselişe geçmesi, dolar ve euro kurunda yaşanan hızlı çıkış, Kasım ayı itibari ile bankaların kredi faiz oranlarının yine eski seviyelere ulaşması sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenmedik bir karara imza attı ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı.

Faiz Yükseldi, Cumhurbaşkanı Görevden Aldı: TCMB Başkanı Murat Uysal Görevden Alındı, Yerine Naci Ağbal Atandı! Yeni Atanan Merkez Bankası Başkanı Kimdir, Nereli?

Türkiye'de özellikle de Ağustos ayı itibari ile faiz oranlarının yükselişe geçmesi, dolar ve euro kurunda yaşanan hızlı çıkış, Kasım ayı itibari ile bankaların kredi faiz oranlarının yine eski seviyelere ulaşması sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenmedik bir karara imza attı ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Bir nevi yükselen faiz oranları ve döviz kurları faturası Başkan Uysal'a kesilmiş oldu. Merkez Bankası Kasım 2020 PPK toplantısı faiz kararı öncesi alınan karar piyasalarda büyük deprem etkisi yaratırken yeni Merkez Bankası başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Naci Ağbal atandı. Peki, Murat Uysal neden görevden alındı, yeni merkez bankası başkanı Naci Ağbal kimdir, nerelidir?

6 Temmuz 2019 Cumartesi tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Murat Çetinkaya yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Murat Uysal'da görevinin henüz 1. yılını doldururken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yine benzer şekilde görevinden alındı. Dolar kurunda hızlı bir çıkış ve tepki oluşmaması adına Cumartesi günü piyasaların kapalı olduğu tarihde yapılan açıklama ile Merkez Bankası Kasım 2020 PPK toplantısı öncesi çok kritik bir karar alındı ve Murat Uysal görevinden alınarak yerine bir dönem AK Parti iktidarında ekonomi bakanı olarakta görev alan Naci Ağbal atandı. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI BAŞKANI MURAT UYSAL'I CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÖREVDEN ALDI! 2019 yılının Temmuz ayında o dönem çok konuşulan ve tartışılan bir karar ile faiz indirimi yapmadığı gerekçesi ile sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilen Murat Çetinkaya görevinden alınmış, yerine ise Başkan Yardımcısı olarak Merkez Bankası bünyesinde görev alan Murat Uysal atanmıştı. O tarihte yapılan bu atama dolar kuru üzerinde 5,62 liradan 5.85 TL seviyesine kadar hızlı bir çıkış yapmış ve Pazartesi gününe tepkili başlamıştı. Gözler alınan karar sonrası Pazartesi günü piyasaların vereceği tepkiye çevrilirken kararın faiz indirimi olmayacak şeklinde algılanması halinde dolar kurunda sert yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. 

MURAT UYSAL NEDEN GÖREVDEN ALINDI?Finans kulislerinde dahi hiç konuşulmayan ve beklenmeyen bu hamle büyük şok etkisi yaratırken son dönemde faiz oranlarının sürekli olarak yukarı yönlü hareket etmesi ve yeniden yükselişe geçmesi, dolar kuru ve euro kuru için peş peşe yeni rekor haberlerinin gelmesi nedeniyle faturanın Murat Uysal'a kesildiği konuşuluyor. YENİ ATANAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI KİM, NACİ AĞBAL KİMDİR, NERELİDİR, NEDEN YENİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLARAK ATANDI?1 Ocak 1968 Bayburt doğumludur. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. 1989 yılında Teftiş Kuruluna girmiş, 1993 yılında Maliye Müfettişi olmuştur. 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında Yüksek Lisans yapmıştır. Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine 2003 yılında gelmiş, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'ne atanana kadar bu görevini yürütmüştür.2008 yılının Ekim ayında Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi olarak seçilmiştir. 12 Haziran 2009 tarihinde atanmış olduğu Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevini 9 Şubat 2015 tarihine kadar sürdürmüştür. AK Parti Bayburt milletvekili olarak 2015 yılı seçimlerinde meclise girmiş, 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde yeniden Bayburt milletvekili olarak seçilmiş ve göreve gelen 64. ve 65. hükümetlerde Maliye Bakanı olarak görev almıştır. 2018 yılında atanmış olduğu Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı görevinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak ataması yapıldığı için ayrılmıştır. 7 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak görev ataması yapılmıştır. Emlak365.com


Yorumlar (0)