Faizsiz Kazanç Elde Etmek İsteyenlere En Yüksek Kar Payı Veren Katılım Bankası 2021!

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yüzde 20 seviyesine ulaşırken faizsiz kazanç veren bankalar da vatandaşların takibi altında bulunuyor. Hangi katılım bankası daha karlı, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk kar payı oranları güncel Nisan 2021 listesi!

Faizsiz Kazanç Elde Etmek İsteyenlere En Yüksek Kar Payı Veren Katılım Bankası 2021!

Katılım bankaları arasında yaşanan yüksek rekabet kar payı oranlarını da yükseltti. Faizsiz kazanç elde etmek isteyen kişilere hitap eden katılım bankası hesapları ile faiz yerine katılım payı oranı ile kazanç sağlama imkanı sunuluyor. 

Katılım hesapları 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl ya da 1 yıldan uzun vadeli olarak açılmakta olup asgari 32, azami 1095 gün olmak kaydıyla istenilen vade gün sayısıyla esnek vadeli katılma hesabı açma imkanı da sunulmaktadır. 

KATILMA HESABI NEDİR, CAİZ MİDİR?

Hesap sahibi ile hesap açılan banka arasında kar zarar ortaklığı çerçevesinde getirinin paylaşılmasına dayalı olarak açıklanan hesaplara katılım hesabı ya da katılma hesabı adı verilmektedir. TL, Dolar, Euro ve Altın türünden katılım hesabı ile faizsiz bankacılık hizmeti veren katıılm bankaları hesap açma seçenekleri sunmaktadır. 

Bankanın vermiş olduğu kar paylaşım oranı açılan hesap türüne ve vade süresine göre farklılık göstermektedir. Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı hesaplamasından farklı olarak katılım hesabı açan kişiler elde edecekleri getiriyi hesap açarken  değil hesap sonunda öğrenirler. Yani banka tarafında ödenecek olan getiri oranı vade başında değil vade sonunda belirlenmektedir. Kar elde etmek kadar zarar etme riski de bulundurduğu ve kesin getirisinin hesap sonunda belirlenmesi nedeni ile caiz olduğu kabul edilmektedir. 

EN YÜKSEK KAR PAYI VEREN KATILIM BANKASI HANGİSİ?

Katılım bankalarının kar payı oranları değişkenlik göstermekle beraber şu anda güncel oranlar üzerinden en yüksek rakamı Türkiye Finans verirken, yüzde 14.03 olarak uygulanan kar payı oranı ile 100 bin liranın 32 günlük getirisi 1,169 TL kazanç sağlıyor. 

Ziraat Katılım Bankası kar payı oranı yüzde 12,48 olarak uygulanırken, Vakıf Katılım katılma hesabı kar payı oranı yüzde 10,52 olarak ilan edilmiş durumda. Albaraka Türk Katılım Bankası kar payı oranı yüzde 13,28 yıllık brüt oran üzerinden ise 100 bin liranın 32 günlük getirisi net kar bin 71,50 lira ve brüt kar ise bin 127,89 lira olarak hesaplanıyor.

Yorumlar (0)