Farkını Devlet Ödeyecek, Vatandaş Ucuz Ayçiçek Yağı Tüketecek!

Ayçiçek fiyatlarında yaşanan yükseliş büyük eleştiri konusu olmuş, zamlar sonrasında oluşan yeni fiyatlar vatandaşın alım gücünü düşürmüştü. Konu hakkında Merkez Bankası sekretaryası tarafından yürütülen Gıda Komitesi Toplantısı ile vatandaşa müjdeli haber geldi. Gıda komitesi toplandı, tarımsal desteklemeler, hibe ayçiçek tohumu, ayçiçeği fark ödemesi gibi yöntemlerle yağ fiyatları için indirim yapılması adına çalışmalar başladı. Yağ fiyatları neden artı, sıvı yağ fiyatlarına indirim var mı, son durum ne?

Farkını Devlet Ödeyecek, Vatandaş Ucuz Ayçiçek Yağı Tüketecek!

Son dönemde artan sıvıyağ fiyatları büyük tepki çekmiş, yaşanan yükseliş enflasyon fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeye neden olmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti'ne de yansıyan yurt içerisinde yaşana katı ve sıvı yağ fiyatlarında yaşanan yükseliş gıda komitesi tarafından da masaya yatırıldı. 

Gıda Komitesi toplantısı ile yağ fiyatlarını düşürmek için atılan adımlar üzerinde görüşmeler yapıldı. Özelikle de sıvıyağ tüketiminde büyük yer kaplayan ayçiçeği için atılan adımlar dikkatle takip edilirken hem tohum hem de yağ olarak yapılacak ithalatta 1 Temmuz'a kadar gümrükler sıfırlanırken, ayçiçek tohumu için hibe desteği başlatıldı. 

DEVLET AYÇİÇEK FARK ÖDEMESİ YAPACAK, SIVIYAĞ FİYATLARI KADEMELİ OLARAK DÜŞÜRÜLECEK! 

Özellikle de son dönemde marketlere yansıtılan büyük zam oranları ile tepki çeken yağ zamları için en büyük nedenlerden biri de ayçiçek üretiminin düşmesi olarak gösterilmişti. Konu hakkında Gıda Komitesi Toplantısı ile açıklama yapan Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli "Tarımsal destekleme kararında yer alan havzalarda yetiştirilen birinci ve ikinci üretim ayçiçeği ürünü için 50 kr/ kg fark ödemesi desteği ödeniyor" diyerek ayçiçeği üretimini arttıracak her türlü proje için belirli oranda hibe desteği sağladıklarını söyledi. 

Merkez Bankası sekreteryası tarafından yürütülen Gıda Komitesi toplantısı ile yağ fiyatlarına ilişkin yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı. Yapılacak olan yeni müdahaleler ve alınacak olan önlemlerle yağ fiyatlarında zam dalgasının durdurulması ardından da fiyatların hızlı bir şekilde düşürülmesi bekleniyor. 

Konu hakkında komitiye bilgi veren Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli yağ ihtiyacının yüzde 85 gibi büyük bir bölümünün ayçiçekten karşılandığını belirtirken dünyada da stratejik bir konuma gelen ayçiçeği için ürün planlanaması, tohum desteği, çiftçinin bilinçlendirilmesi ve ikinci ürün olarak desteklenmesi konusunda çalışmalara devam ettiklerini söyledi. 

Bakan Pakdemirli yürütülen çalışmalar kapsamında havza bazlı destekleme modeli ile ekolojik ve ekonomik olarak yetiştiriciliğin en uygun olduğu havzalarda yetiştirilecek ürün deseni listeleri oluşturduklarını söyleyerek ay çiçeğinin de aralarında yer aldığı insan ve hayvan beslenmesi bakımından önemli  21 ürünün desteklemeye devam ettiklerini dile getirdi.

Bakan Pakdemirli 2021 yılı ayçiçeği üretimini artıracak projelere belirli hibe oranlarında tohum temin edilerek ekiliş yapıldığını belirtirek alınan önlemlerin ardından ve devlet tarafından karşılanan tutarlar kapsamında ayçiçek yağında fiyatlarda düşüş yaşanacağı değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)