Faturalara Corana Virüsü Bulaştı! Faturalar Neden Yüksek Geldi Ortaya Çıktı

Korana virüs salgını nedeni ile evde kal çağrılarına uyan vatandaş gelen yüksek faturalar ile neye uğradığını şaşırdı. Daha önce EPDK tarafından yapılan kıyas fatura açıklamaları üzerine gelen yüksek faturalar kıyasen fatura kesildiği iddialarını gündeme taşırken ikiye hatta üçe katlanan su, elektrik ve doğalgaz faturası zaten geçim derdine düşen vatandaşı çileden çıkarmıştı. Peki, faturalar neden yüksek geldi, elektrik, su ve doğalgaz faturası neden yükseldi, faturalar neden yüksek geldi?

Faturalara Corana Virüsü Bulaştı! Faturalar Neden Yüksek Geldi Ortaya Çıktı

Tüm dünyayı etkisi altına alan corana virüsü salgını nedeni ile milyonlarca kişi evde kal çağrılarına uyarak sosyal izolasyon kurallarına dikkat etmeye başlamıştı. 

Süreçte çok sayıda işyeri de çalışma koşullarının müsait olması durumunda evde çalışma imkanı sundu. Ancak Mart ayı ve özellikle de Nisan ayında yüksek gelen faturalar ile vatandaş büyük bir şok yaşamış, kıyasen fatura uygulaması tartışmaları başlamıştı. 

EPDK AÇIKLADI: KIYASEN FATURA SADECE KARANTİNA BÖLGELERİNDE UYGULANIYOR! 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından korana virüs salgını sonrası yapılan ilk açıklamada korana virüs nedeni ile karantina altına alınan yerleşim yerlerinde kıyasen fatura uygulamasına geçileceği duyurulmuştu. 

Ancak basın tarafından kıyasen faturanın tüm Türkiye genelinde uygulanacak gibi lanse edilmesi ve detaylar verilmeden haber yapılması kamuoyunda büyük bir yanlış anlaşılmaya neden olmuştu. Özellikle de evde kalma süresinde yaşanan artışa bağlı olarak katlanan faturalar sonrası üzerine gelen kıyasen fatura açıklaması sosyal medyada büyük bir infiale neden olmuştu. 

FATURALAR NEDEN YÜKSEK GELDİ, KIYASEN FATURA MI KESİLİYOR?

Konuyu bugün köşesine taşıyan Hürriyet Gazetesi yazarı Sefer Levent BEDAŞ tarafından açıklanan verileri paylaşarak faturaların neden yüksek geldiği konusunda değerlendirmede bulundu. 

Evde kalınan süreye bağlı olarak elektrik tüketim rakamlarının yüzde 15 seviyesine kadar yükseldiğini açıklayan BEDAŞ faturalarda yaşanan yükselişin nedeni olarak tüketim miktarının yükselmesini gösterdi. 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Levent "Bu dönemde günlük laptop kullanımı 8 saate, fırın kullanımı ise haftada 3’e, su ısıtıcısı kullanımı günde 24-25 dakikaya ve tost makinesi kullanımı da hatfada 5 defaya çıktığında bir anda fatura rakamları da artıyor.

Laptop’ın payı 14.32 TL’ye, fırının payı 31.96 TL’ye, su ısıtıcısının payı 17.50 TL’ye, tost makinesinin payı ise 7.10 TL’ye yükseliyor. Bu 4 elektrikli ev aletinin kullanım süresindeki artış, aylık tüketimi 263.13 kWh’ye, faturayı da 145.41 TL’den 186.88 TL’ye çıkarıyor. 4 elektrikli ev aletinin kullanım alışkanlığındaki değişiklik aylık faturaya yüzde 28.5 oranında yükseliş olarak yansıyor" diyerek artışı özetledi. 

BİLGİSAYARLAR SÜREKLİ AÇIK, FIRIN KULLANIMI ARTTI! 

Çocukların gerek uzaktan eğitim almaları, gerek dışarıya çıkamadıkları için bilgisayarda daha uzun süre geçirmesi gerekse de pek çok kişinin artık evden çalışma modeline geçmesi nedeni ile laptop kullanım süresi rekor seviyede yükseldi. 

Evde en çok elektrik çeken elektrikli eşyaların başında yer alan fırın kullanımı da katlanarak arttı. Özellikle de salgın nedeni ile dışarıdan ekmek, poğaça, pide, simit gibi çok kullanılan yiyecekleri almak istemeyen kişilerin evde kendilerinin üretimi geçmesi de fırın kullanımını şahlandırdı. Bu da faturaların katlanmasına neden oldu. 

Emlak365.com