FED ABD Tahvil Faizlerine Müdahale Edecek Mi? FED Başkanı Powell Kararı Duyurdu

ABD tahvil faiz oranlarının yükselmesinin ardından FED'in müdahale ihtimaline karşı açıklama geldi. FED Başkanı Powell tahvil alımlarının azaltılacak mı? sorusunu yanıtladı.

FED ABD Tahvil Faizlerine Müdahale Edecek Mi? FED Başkanı Powell Kararı Duyurdu
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin artmasının ardından FED'in bir müdahalede bulunup bulunmayacağı merak ediliyordu. FED faiz kararının ardından konuşan Jerome Powell, tahvil faizleri ile ilgili kararı duyurdu. İşte ABD Merkez Bankası Başkanı Powell'ın açıklamaları.

10 YILLIK TAHVİL FAİZLERİNE MÜDAHALE VAR MI?

10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselmeler, dolar kurunu doğrudan etkiliyor. Faiz oranlarının artmasıyla birlikte dolar kuru, tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanıyor. Bunun yanında faiz oranlarında yaşanan artış yatırımcıların bu alan yönelmesini sağlıyor. Bu yöneliş ons altının değer kaybetmesine neden oluyor.

Piyasalara doğrudan etki eden tahvil faizlerine yönelik adım atılıp atılmayacağına dair son açıklama ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'dan geldi. Mart 2021 faiz kararlarının ardından yapmış olduğu konuşmasında tahvil faizlerine değinen Powell son durum ve atılacak adımlar hakkında konuştu.

Komite Faiz Düşürecek Mi?

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell kendisine sorulan Tahvil alımlarını azaltmaktan konuşmaya başlayabilir miyiz? sorusuna 'Henüz Değil' yanıtını verdi. Konuşmasının devamında tahvil alımlarının ne zaman azaltılacağı sorusuna yanıt veren Powell "Enflasyon hedefine istikrarlı şekilde yaklaşılması ve tam istihdam hedeflerine yaklaşılması sonrası baktık gerçekten hedeflere doğru gidiliyor, ancak o zaman bunu konuşabiliriz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının bu bölümünde ayrıca faiz artırımına da değinen Powell komitenin düşüncelerini paylaştı. "Komitede farklı öngörüler de var ancak her zaman bir uzlaşı buluyoruz. Komitenin çoğunluğu 2023’ün sonuna kadar faiz artışı öngörmüyor. Açık ara farklı komitenin büyük bölümü faiz artışı öngörmüyor. Önce verileri görmemiz lazım."

FED Mart 2021 faiz kararlarını açıklamış ve faiz oranlarının sabit tutulduğunu ilan etmişti. Bu karar sonrası faiz oranları yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandında sabit bırakıldı.
Yorumlar (0)