FED Başkanı Jerome Powell'dan Sürpriz Faiz Artırım Açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell faiz artırımı konusunda açıklamalarda bulundu. Mali teşviklerin onaylanması kapsamında açıklamalarda bulunan Powell, enflasyonda sorun olmadığı sürece faizlerin değişmeyeceğini ifade etti.

FED Başkanı Jerome Powell'dan Sürpriz Faiz Artırım Açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi'nin organize edilen bir konferans etkinliği kapsamında konuşma gerçekleştiren Powell, faiz artırımı üzerine önemli açıklamalarda bulundu. 

FED YAKIN ZAMANDA FAİZ ARTIRIMINA GİTMEYECEK

FED Başkanı Jerome Powell konferans kapsamında yapmış olduğu konuşmasında, esnek ortalama enflasyon hedeflerinin belirli bir formüle bağlı olmadığını ifade etti. Konuşmasında enflasyon hedefleirnin inandırıcı olması için enflasyonun bir süre yüzde 2 seviyesinin üzerinde kalması gerektiğini söyleyen Powell, faiz konusu hakkında çok önemli ifadeler kullandı. 

Enflasyon alanında dengesizler oluşmadığı sürece faiz artırımı yapmayacaklarını ifade eden ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell tarih verdi. 

Powell faiz artırımına ilişkin açıklamasında, "Faiz oranlarını artırma zamanı geldiğinde bunu kesinlikle yapacağız ama bu zaman yakın değil." ifadelerini kullandı. Powell konuşmasının devamında ayrıca ABD ekonomisinin FED'in hedeflerinden uzak olduğunu söyledi. FED'in hedeflerine bağlılığını güçlü sıfatıyla nitelendiren Powell, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi adına para politikası araçlarının kullanılacağını ifade etti. 

FED Başkanı bir süredir ABD basınında yer alan varlık alımlarına ilişkin ise "Kamuoyuyla çok net bir şekilde iletişim kuracağız ve bunu varlık alımlarını kademeli bir şekilde azaltmayı aktif olarak değerlendirmeden önce yapacağız" ifadeleri ile ülke kamuoyunu bilgilendirdi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)