FED Başkanı Powell Piyasayı Salladı, Dolar Yükseldi, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatı Düştü!

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından dün açıklanan faiz kararı ve sonrasında FED Başkanı Powell konuşması ile beraber piyasalar yeni güne risk iştahı yüksek başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB enflasyon raporu öncesi dolar kuru hafif yükseliş eğilimli olarak tam kapanma öncesi son işlem gününe başlangıç yaparken altın fiyatlarında ise düşüş sürüyor. İşte 29 Nisan 2021 Perşembe günü tarihli dolar kuru, euro kuru, gram altın, çeyrek altın ve ons altın fiyatı!

FED Başkanı Powell Piyasayı Salladı, Dolar Yükseldi, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatı Düştü!

Piyasalar pandemi etkisi ile dalgalı seyretmeye devam ederken piyasaların bu hafta beklemiş oldukları en önemli iki veriden biri olan FED faiz kararı dün Powell tarafından açıklandı. Faiz kararı kadar FED Başkanı Powell tarafından verilen mesajlarda merakla bekleniyordu. 

Bugün ise gözler Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan enflasyon raporu sunumuna çevrildi. Yapılacak olan sunumda raporda verilecek satır arası mesajlar ve faiz indirimi ipuçları takip edilecek. 

29 NİSAN 2021 PERŞEMBE GÜNÜ DÖVİZ KURU LİSTESİ! BUGÜN EURO VE DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dün gerçekleştirilen FED Nisan 2021 toplantısı ile beklendiği üzere Amerikan Merkez Bankası bir kere daha faiz oranlarını sabit tuttu ve bir değişikliğe gitmedi. Amerika negatif faiz uygulamaya devam ederken Powell tarafından yapılan açıklamalar piyasayı tatmin etti ve beklenen mesajlar verildi. Bunun üzerine dolar kurunda hafif bir iyimser hava oluştu. 

Oluşan iyimser havanın ardından dolar kuru güne dünkü kapanışın çok hafif üstünde 8.18 lira seviyesinden dalgalı olarak başladı. Güne ilk düşüşle başlayan kur sonrasında bir miktar toparlandı ve dolar kuru alış 8,1866 TL ve satış 8,1933 TL seviyesine ulaştı. Euro kuru da yaşanan yükselişten olumlu yönde etkilendi ve euro kuru alış 9,9368 TL ve satış 9,9542 TL seviyesine ulaştı. 

ALTIN FİYATLARI DÜŞÜYOR! 29 NİSAN TARİHLİ GRAM ALTIN, ÇEYREK ALTIN VE ONS ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Merkez Bankası Başkanı için yapılan görev değişikliği sonrasında hızla yükselen altın fiyatları yeniden kar satışları ile yönünü aşağıya çevirdi. Uluslararası piyasada ons altın 1800 dolar direnç seviyesini kırmayı bir türlü başaramazken iç piyasada dolar kurundan da destek bulamayan altın fiyatları düşüşünü sürdürdü. 

Gram altın 469,05 TL alış ve 469,14 TL satış fiyatına gerilerken, çeyrek altın 751 TL alış ve 771 TL satış fiyatına ulaştı. Ons altının fiyatı ise uluslararası piyasada değer kaybını sürdürerek 1.780 dolar seviyesine geriledi.

Yorumlar (0)