FED Başkanı Powell'dan 10 Yıllık Faiz Açıklaması! Dolar Sıçradı, Altın Tepetaklak Oldu

Geçtiğimiz günlerde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselme sonucu dolar kuru Türk Lirası ve diğer gelişmekte olan para birimleri karşısında yükselmişti.

FED Başkanı Powell'dan 10 Yıllık Faiz Açıklaması! Dolar Sıçradı, Altın Tepetaklak Oldu
Geçtiğimiz günlerde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselme sonucu dolar kuru Türk Lirası ve diğer gelişmekte olan para birimleri karşısında yükselmişti. Buna ek olarak yatırımcıların faize yönelmesiyle birlikte altına olan ilgi azaldı. Ons altının çok değer kaybı yaşadığı bu süreçte yeni bir gelişme yaşandı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell 10 yıllık tahvil faizlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ancak yapılan açıklamalar genel olarak oluşan kaygıyı gideremedi. Açıklamaların ardından dolar kurunda yeni bir yükselme trendi oluşurken altın ons bazında değer kaybı yaşadı.

FED BAŞKANI POWELL'IN AÇIKLAMALARI SONRASI PARA PİYASALARI DALGALANDI

Koronavirüs salgını sonrası zor bir sürece giden ekonomiye dair olumlu sinyallerin ardından ABD mali canlandırma paketi nedeniyle yatırımcıların enflasyon beklentilerinin artmıştı. Oluşan yeni beklentiler ise ABD Hazinesi'nin 10 yıllık gösterge tahvil getirisi yüzde 1.61 seviyesine kadar çıkmasına neden oldu. Bu beklentiler faizlerin artması ise endişelere neden olmuş küresel finans piyasalarını olumsuz etkilemişti. Bu dönemde gözler ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklamasına yöneldi.Konuşmanın Ardından Tahvil Faizleri Yine Yükseldi

FED Başkanı Jerome Powell merakla beklenen konuşmasında ise taleplere yanıt vermedi. Powell konuşmasında yatırımcılara yükselen tahvil getirilerini kontrol altında tutacağına dair güvence vermedi. Konuşma sonrası ise faiz oranları yeniden yükselişe geçti. Powell faiz artışlarına dair FED müdahalesinin ne zaman geleeğine dair açıklamasında daha yüksek faiz oluşması gerektiğini söyledi. Bu ifadelerin ardından sakin seyirde olan 10 yıllık tahvil faizleri yeniden 1.53 seviyesine çıktı.ONS ALTIN ÇAKILDI - DOLAR SIÇRADI

Günün kapanış rakamlarının ardından gelen bu açıklamaların ardından küresel piyasalarda ons altın çakıldı. Son dönemlerde düşme eğilimi içerisinde olan ons altın son bir hafta içerisinde 1800 doların üzerinden 1710 dolar seviyesine geriledi. Son olarak ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ile değer kaybeden ons altın 1700 dolar bandının altına çekildi. Ons altın şu sıralar 1696 Dolar seviyesinde yer alıyor.(Güncel Altın ve Dolar Kuru Fiyatları)

Ons altında yaşanan değer kaybı dolar kurunda tam tersi durumda. Dolar kuru günün son işlem saatlerinde 7.42 TL ile 7.45 TL bandında bulunuyordu. Akşam saatlerinde yaşanan dalgalanmadan etkilenen dolar kuru 7.55 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kuru şu sıralar 7.53 TL bandında yer alıyor.
Yorumlar (0)