FED Başkanı Powell'dan Kripto Para Açıklaması! Uygulanabilirliği Üzerinde Çalışılıyor

FED Başkanı Jerome Powell katıldığı bir etkinlik kapsamında dijital para hakkında açıklamalarda bulundu. Dijital paraların Merkez Bankaları tarafından kullanılabilirliği hakkında yürütülen çalışmalara dair bilgi verdi.

FED Başkanı Powell'dan Kripto Para Açıklaması! Uygulanabilirliği Üzerinde Çalışılıyor
"Ödemelerin Sınırlarını Zorlamak: Daha Hızlı, Daha Ucuz, Daha Şeffaf ve Daha Kapsayıcı Sınır Ötesi Ödemelere Doğru" isimli konferans kapsamında konuşan ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell dijital para birimleri hakkında konuştu. Covid19 salgını ve ekonomik etkileri ile bu süreçte olauşan dijitalleşme isteğini ele aldı.

POWELL'DAN KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

FED Başkanı Powell, Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi tarafından düzenlenen konferasns kapsmaında yapmış olduğu konuşmasının başında salgının etkilerinden bahsetti. Covid-19 salgınının mevcut ödeme sisteminin daha az verimli alanlarına ışık tuttuğunu ifade eden Powell bu durumun dijitalleşme isteğini artırdığını ifade etti.

Powell açıklamasaında FED olarak bu alanda üzerlerine düşeni yaptıklarını sözlerine ekledi. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Jerome Powell, bu kapsamda FED Yönetim Kurulu, Boston FED ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları işbirliği ile devam ettiğini aktardı.

Uygulanabilirliği Üzerinde Çalışmalar Yapıldı

Bu kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen .alışmalar kapsamında ele alınan konulardan birisi de merkez bankalarının kamu politika hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmada merkez bankası dijital para birimlerinin uygulanabilirliğinin ele aldığını aktarıldı.

Pwell konuşmasında hazırlanan raporun içeriğine dair bilgi verdi. Merkez Bankalarının çalışma sistemlerine dair konuşan Powell "Raporda vurgulanan üç temel ilkeden biri, merkez bankası para biriminin esnek ve inovatif bir ödeme sisteminde nakit ve diğer para türleriyle bir arada olması gerektiğidir." dedi.
Yorumlar (0)