FED Faiz Kararı Öncesinde Dolar Kuru TL Karşısında Güne Yükselişle Başladı!

Piyasalar bugün açıklanacak olan FED faiz kararı için beklemeye geçerken Türk Lirası dolar karşısında değer kaybı ile güne başladı. FED Mart toplantısı 2021 ile açıklanacak kararın ardından gözler yarın düzenlenecek olan TCMB Mart ayı faiz kararı açıklamasına çevrilecek. Dolar bugün ne kadar, 17 Mart 2021 Çarşamba günü 1 dolar kaç TL, dolar düşer mi, yükselecek mi, FED faiz kararı ne zaman, bugün saat kaçta açıklanacak?

FED Faiz Kararı Öncesinde Dolar Kuru TL Karşısında Güne Yükselişle Başladı!
Piyasalar Merkez Bankaları tarafından açıklanacak olan faiz kararlarına odaklandı. Bugün Amerikan Merkez Bankası FED, yarın ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından 2 kritik toplantı yapılacak ve ülkelerin para politikalarına yön verilecek.

17 MART 2021 DOLAR KURU! 1 DOLAR BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Açıklanacak olan FED faiz kararı öncesinde dolar kuru güne yükseliş eğilimli olarak başladı. Dolar kuru dünkü kapanışa oranla yüzde 0,12 oranında artış göstererek 7.4935 TL seviyesinden başladı. Euro kuru da yükseliş gösterdi ve 8.9301 TL seviyesine ulaştı.



FED MART 2021 TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI BUGÜN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Dolar kuru ve Türk Lirası için büyük önem taşıyan FED faiz toplantısı bugün yani 17 Mart 2021 Perşembe günü yapılacak. FED Başkanı Powell bugün yapılacak olan toplantı sonrasında kameraların karşısına geçerek alınan faiz kararını duyuracak.

FED faiz beklentisi olarak açıklanan medyan beklenti faizin yüzde 0-0,25 bandında sabit tutulacağı yönünde olurken piyasalar faiz kararından ziyade Fed üyelerinin orta vadeli tahminlerini içeren ‘noktasal grafik’ mesajlarına odaklanacak.

Dolar kuru bugün faizlerin sabit tutulması halinde karardan etkilenmeyecek ancak noktasal grafik verileri dolar kurunda yönü belirleyecek. Hatırlanacağı üzere bir önceki açıklamasında FED Başkanı Powell tarafından verilen mesajlar sonrasında önce ABD 10 yıllık tahvil faizleri ardından da dolar kuru adeta uçuşa geçmişti.

Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrışmış, büyük bir değer kaybı yaşamıştı. Süreçte dolar kuru bugün açıklanacak olan kararlara odaklanırken yarın ise Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararına odaklanacak.
Yorumlar (0)