FED Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler? Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Düşer Mi, Yükselir Mi?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı için geri sayım başladı.

FED Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler? Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Düşer Mi, Yükselir Mi?
Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı için geri sayım başladı. Açıklanacak karar dolar kuru, altın fiyatları ve piyasaları etkileyecek. FED Aralık toplantısı ne zaman, Aralıkta faiz artırır mı, karar ne zaman açıklanacak?

Dünyanın en büyük merkez bankalarından biri olan ve piyasaların yakından takip ettiği Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. FED'in açıklayacağı faiz kararı tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor.

FED ARALIK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan toplantı 2 gün sürmekte olup 15 Aralık 2020 tarihinde yani dün itibari ile başlamıştı. Gerçekleştirilen toplantı kapsamında alınan karar bugün yani 16 Aralık 2020 Çarşamba günü açıklanacak.

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED Başkanı Powell tarafından açıklanacak olan karar Türkiye Saati ile 21:00 itibariyle duyurulacak. Başkan Powell kameraların karşısına geçerek alınan faiz kararını, uygulayacakları yeni para politikası ve yürütecekleri maliye politikalarını kamuoyuna açıklayacak.

FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan Aralık ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Açıklanacak olan karar tüm dünyayı olduğu gibi Türkiyeyi de etkileyecek. Özellikle de FED tarafından yapılacak olan bir faiz artışı kararı sonrasında dolar kurunda sert yükseliş ya da faiz indirimi kararı sonrasında dolar kurunda düşüş ve altın fiyatlarında yükseliş beklentilerinin bulunması Türk yatırımcıları da etkileyecek.

FED ARALIK AYINDA FAİZ ARTIRACAK MI, FAİZ BEKLENTİSİ NE?

Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmelerin tümünde FED'in bir kere daha faiz kararını pas geçmesi ve faizi sabit tutması bekleniyor.

 FED FAİZ KARARI SONRASINDA DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR, DOLAR DÜŞER Mİ, ALTIN YÜKSELİR Mİ?

Açıklanacak karar dolar kuru ve altın fiyatları için de yakından takip ediliyor. FED tarafından açıklanacak olan karar kapsamında;

FED Faiz İndirimi Kararı alırsa dolar düşer, altın yükselir,

FED Faiz Artırımı Kararı alırsa dolar yükselir, altın düşer,

FED faizi sabit tutar ve toplantıyı pas geçerse dolar ve altın fiyatları dalgalanmadan etkilenmez şeklinde etkiler ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Açıklanacak olan karar kadar FED başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşma, beklentiler, teşvik paketi, güvercin ya da şahin mesajlar da piyasaya yön verecek. Altın fiyatları ve dolar kuru bu mesajlara da tepki verecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)