FED Faiz Kararı Sonrası Altın Ve Dolar Kuru Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. Piyasa beklentilerine uygun olarak açıklanan faiz kararının ardından dolar kuru ve altın fiyatları ne kadar oldu?

FED Faiz Kararı Sonrası Altın Ve Dolar Kuru Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Haftalardır beklenen FED Nisan 2021 faiz kararı açıklandı. FED açıklamasına göre faizler sabit tutuldu ve herhangi bir faiz artırımı veya faiz indirimi yapılmadı. Piyasaların beklentileri ile örtüşen bu kararın ardından finans piyasalarında da hareketlenmeler takip edildi. Dolar kurunda ve altın fiyatlarında değişimler meydana geldi. 

FED KARARI SONRASI ONS ALTIN YÜKSELİŞE GEÇTİ

FED faiz kararının açıklanmasının ardından altın fiyatlarında hemen hareketlenme yaşandı. ABD ekonomi politikasında herhangi bir değişimin olmayacak olması altın piyasasını olumlu etkiledi. Ons altın fiyatı FED faiz kararı öncesinde 1.771 dolardı. Faiz kararı belli olduktan sonra iseons altının fiyatı 1.781 dolara yükseldi. FED faiz kararından güç bulan ons altının yükseliş hızını haftanın geri kalan işlem günlerinde sürdürmesi bekleniyor.

TÜRK LİRASI DOLAR KARŞISINDA SAVRULMADI

Dolar kurunda da FED faiz kararının ardından hareketlenmeler meydana geldi. Faiz kararının açıklanmasının hemen öncesinde 8,21 TL olan dolar kuru karar sonrasında ise 8,23 TL'ye yükseldi. Ancak kısa sürede toparlanma hareketi meydana gelen dolar kurunda Türk lirası anlık kayıplarını geri alarak kur yeniden 8,21 TL'ye döndü. Dolar kuru karşısında bu hafta önemli bir direnç gösteren Türk lirası FED faiz kararı sonrasında de bu direncini göstererek savrulmadı. Anlık tepkiyle fiyat artışı gerçekleşen dolar kurunda kısa süre içerisinde FED faiz kararı öncesine dönüş yapıldı. 

Dolar ve altın fiyatları hakkında merak edilen gelişmelerden olan FED kararları Türkiye'de yatırımcıların aleyhine bir görüntü ortaya koymadı. Dolar kuru karşısında Türk lirası direnmeye devam ederken güçlü pozisyonunu koruyor. Altın fiyatlarında ise görüntü biraz daha farklı oldu. Altın fiyatları geçtiğimiz hafta yükselişe geçmiş ve ardından FED kararlarını beklemeye başladı. Altın fiyatlarının yarından itibaren yükselişe bir önceki haftada kalınan yerden devam etmesi ve ons altının 1.800 dolar seviyesine doğru yükselmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)