FED Faiz Kararı Sonrası Dolar Kurunda Çok Sert Düşüş

ABD Merkez Bankası FED'in 2021 Mart ayı faiz kararı belli oldu. FED yeni dönemde faiz kararını değiştirmedi. FED kararının ardından piyasaların gözü döviz kurlarına çevrildi. İşte dolar ve Euro'da son durum.

FED Faiz Kararı Sonrası Dolar Kurunda Çok Sert Düşüş
ABD'de yaşanan tahvil faizleri gelişmeleri sonrasında FED'in alacağı faiz kararı merakla bekleniyordu. FED, Mart 2021 döneminde herhangi bir sürprize imza atmadı ve faiz oranlarını değiştirmedi. ABD ekonomisine dair iyileşme sinyallerinin yer aldığı toplantı kararında faiz oranları yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandı arasında bırakıldı.

FED'in politika faiz oranlarında değişikliğe gitmemesinin ardından gözler döviz kurlarına çevrildi. Akşam saatlerinde özellikle dolar kurunda yaşanan hareketliliğin ardından FED kararıyla yeni seyir merak ediliyor.

FED KARARININ DOLAR KURUNA ETKİSİ

Bilindiği üzere ABD'de 10 yıllık tahvil faiz oranları son dönemlerde çok yükseldi.1.50 bandından bir 1.62 bandına yükselen faiz oranları daha sonraki süreçte yeniden bulunduğu konuma yaklaşmıştı. Ancak son günlerde yeni bir yükselme eğiliminde olan tahvil faiz oranları FED kararı öncesinde 1.67 bandına kadar tırmandı.

Akşam saatlerinde dolar kurunun çok sert bir hareket yaşamasına neden olan bu yükselmenin ardından FED kararı açıklandı. Ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda alınan karar ile faiz oranları değişmedi. Hem tahvil faizleri, hem Biden'ın Rusya açıklaması hemde FED kararı ile yeni bir yön bulan Dolar kurunda oluşan son tabloyu paylaşıyoruz.

DOLAR KURUNDA SON DURUM

Dolar kuru işlem gününü hareketli geçirdiği gün sonunda 7.51 TL bandından tamamladı. Ancak Türkiye'de piyasaların kapanmasının ardından tahvil faizlerinde yaşanan hareketlilik dolar kurunun yükselmesine neden oldu. Saat 19.00 itibariyle dolar kuru 7.61 TL seviyesinden işlem gördü.

Saat 21.00'de FED kararlarının açıklanmasının ardından ise Dolar kuru, TL karşısında ilk tepkisini verdi. Dolar kuru yaşadığı geri çekilme ile şu sıralarda 7.53 TL seviyesinden işlem görüyor.

Canlı Dolar Kuru TablosuTCMB FAİZ KARARI AÇIKLANACAK

Dolar kuru FED kararının ardından 18 Mart tarihinde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı faiz kararlarını beklemeye başladı.
Yorumlar (0)