FED Faiz Kararı Sonrası TCMB PPK Faiz Kararı Öncesi Dolar, Euro Altın Fiyatları

Mart 2021 FED faiz kararı belli oldu. Piyasalar ise şimdi TCMB'nin PPK toplantısından çıkacak faiz kararını bekliyor. Faizlere ilişkin kararlar öncesi ve sonrasında dolar kuru, euro ve altın fiyatlarında oluşan son tablo haberimizde.

FED Faiz Kararı Sonrası TCMB PPK Faiz Kararı Öncesi Dolar, Euro Altın Fiyatları
Ekonomi gündeminin merakla beklediği sürecin detayları belli olmaya başladı. ABD kanadından gelen haberler ile Merkez Bankası'nın alacağı karar para piyasalarını doğrudan etkileyecek. Bu süreçte altın ve dolar kuru fiyatlarında oluşan son durumu ve günün ilk işlem rakamlarını aktarıyoruz.

İşte FED faiz kararı sonrası, Merkez Bankası PPK faiz kararı öncesi ilk işlem gününde dolar kuru, Euro, gram altın, çeyrek altın ve ons altın fiyatlarında ilk değerler.

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI SIRA TCMB PPK FAİZ KARARINDA

FED faiz kararları 17 Mart akşamı belli oldu. FED tarafından yapılan basın açıklamasında faiz oranlarının yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandı arasında sabit bırakıldığı ve değişikliğe gidilmediği ilan edildi. FED faiz kararının açıklanmasının ardından ise dolar kuru yeni bir harekete başladı.

FED faiz kararının hemen ardından ise 18 Mart tarihinde Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Gün içerisinde Para Politikaları Kurulu PPK toplantısı düzenleyecek olan PPK faizlere dair kararını verecek. Ekonomistler faizlere dair değerlendirmelerinde, faizlerin sabit tutulması yada 100 baz puanlık artış üzerinde duruyorlar.

FED Başkanı Powell'dan Tahvil Açıklaması

FED Başkanı Jerome Powell akşam saatlerinde yaptığı konuşmasında dolar kurunun yükselmesine neden olan tahvil faizlerine yönelik bir adım planlamadıklarını ifade etti. Tahvil faizlerinin yükselmesi dolar kurunun yükselmesine neden olmuştu.

DOLAR KURU, EURO VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Yaşanan gelişmeler sonrası ve gün içerisinde açıklanacak faiz kararları öncesinde para piyasalarında oluşan son durumu sizlerle paylaşıyoruz.

Dolar kuru yeni günde 7.50 TL seviyesinden başladı.

Euro ise 9.01 TL bandından işleme girdi.

Ons altın 1748 Dolar seviyesinde yer alıyor.

Gram altın 421 TL'den alıcı buluyor.

Çeyrek altın 696 TL seviyesinde.

Dolar kuru başta olmak üzere tüm para piyasaları saat 14.00'te TCMB tarafından açıklanacak faiz kararını bekliyorlar. Alınacak faiz kararı ise kur fiyatlarını doğrudan etkileyecek.
Yorumlar (0)