FED Nisan 2021 Faiz Kararı Açıklandı! Piyasa Beklentileri Karşılandı!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Nisan 2021 toplantısı bugün yapılarak faiz kararı açıklandı. Nisan 2021 FED faiz kararı ne oldu?

FED Nisan 2021 Faiz Kararı Açıklandı! Piyasa Beklentileri Karşılandı!

Dünya ekonomisi için oldukça önemli bir veri sonunda açıklandı. Haftalardır tüm piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak olan faiz kararına kilitlenmişti. Nisan 2021 faiz kararını vermek için FED toplantısı bugün Başkan Jerome Powell yönetiminde yapıldı. 

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI

FED'in Nisan 2021 toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğine dair karar çıktı. FED piyasa beklentileri doğrultusunda Nisan 2021'de defaizleri sabit tuttu. FED Başkanı Jerome Powell daha önce yağmış olduğu açıklamalarda faizlerde değişikliğe gitmeyi bir ekonomi politikası olarak belirlemediklerini defalarca söylemişti. FED yine faiz artırımı veya faiz indirimi, yapmadı.

FED'in Nisan 2021 toplantısında faiz kararı kadar enflasyon açıklamaları da merak konusu oldu. FED Başkanı Jerome Powell ABD ekonomisinin enflasyon endişeninin kontrol altında olduğunu ve buna dair bir panik ortamının yaşanmasının gerekmediğini söyledi. ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün yaptığı aile destek paketi açıklaması da ekonomik olarak olumlu bir gelişme şeklinde değerlendirildi. 

ALTIN FİYATLARI ARTAR MI?

ABD ekonomisinde FED tarafından herhangi bir müdahale yapılmayacak olması üzerine piyasalarda büyük bir gevşeme meydana geldi. Altın piyasasının yükseliş trendini sürdürmesine dair bir ortam oluşurken dünya borsaları da haftalık bekleyişlerini sona erdirdi. Asya piyasalarından başlamak üzere borsaların bu hafta olumlu bir grafik çizmelerine dair tahminler yapılmaya başlandı. 

ABD ekonomisin otoriteleri uzun bir süre daha FED'in faiz artırımı veya indirimi yapmayacağı konusunda hemfikir oldular. Uzman isimler yaptıkları ekonomik analizlerle ABD 10 yıllık tahvil faizlerine ve dolar endeksine dikkat çektiler. Tahvil faizlerinin yeniden artışa geçmesinin beklenebileceği ifade edilirken dolar endeksinin de güç kazanacağı bildirildi. 

Yorumlar (0)