FED ve TCMB Faiz Kararları Sonrası Gümüş Fiyatları! Gram ve ONS Gümüş Ne Kadar Oldu?

Küresel piyasalarda FED Mart ayı faiz kararının ne olacağı uzun zamandır merak ediliyordu. FED kararının açıklanması ve Powell'ın tahvil faizleri açıklaması sonrası emtia fiyatları hareketlendi. Bu süreçte gümüş fiyatlarında yaşanan değişim haberimizde.

FED ve TCMB Faiz Kararları Sonrası Gümüş Fiyatları! Gram ve ONS Gümüş Ne Kadar Oldu?
Yurtiçi ve yurtdışında para piyasalarını doğrudan etkileyecek finans gelişmeleri tamamlandı. Hem FED hemde Merkez Bankası mart ayı faiz kararlarını açıkladılar. Açıklanan kararlar sonrasında Türkiye'de dolar kuru baskılanırken küresel piyasalarda beklentiler karşılandı.

Yaşanan bu ekonomik ortamada geleceği merak edilen yatırım araçlarından bir tanesi de gümüş oldu. Gümüş alacak olan veya yatırım yapanlar son fiyat değişimlerini merak ediyorlar.

FAİZ KARARLARININ PİYASALARA ETKİSİ

FED Mart 2021 faiz kararları kapsamında faiz oranlarını yüzde 0. ile yüzde 0.25 bandı arasında sabit bıraktı. FED tarafından açıklanan bu kararlarından hemen sonra FED Başkanı Powell'dan tahvil faizleri hakkında açıklama geldi. Altın ve gümüş fiyatlarında baskı oluşturan tahvil faizleri hakkında FED Başkanı herhangi bir müdahale olmayacağını ifade etti.

FED faiz kararlarının belli olmasının hemen ardından bir diğer faiz kararı ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geldi. TCMB Mart 2021 PPK toplantısı kapsamında faiz oranlarına artırıma gitti. Yüzde 17.00 olan politika faiz oranları 200 baz puanlık artışla yüzde 19.00 bandına yükseldi. Bu karar ise dolar kurunda sert değer kaybına neden oldu.

GÜMÜŞ FİYATLARINDA SON DURUM

Altın fiyatlarında yaşanan sert hareketler ve ABD tahvil faizlerinin yüksek olması yatırımcıların ilgisi gümüşe yöneliyor. Pandemi sürecinde yatırımcıların gözde yatırım araçlarından biri haline gelen gümüş mart ayı ortasında belli bir bant aralığında hareketli konumda bulunuyor.

Ons gümüş fiyatları 26 dolar bandında bulunduğu seviyeyi korumaya devam ediyor. Gram gümüş ise 6.10 TL'den sonra yakaladığı ivme ile 6.14 TL bandında yer alıyor.
Yorumlar (0)