Fed Yetkilisinden Tahvil Faizi Uyarısı Geldi

ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş geçtiğimiz hafta değerli varlıkların yükselişi üzerinde ciddi etkiler bırakmış ve küresel piyasaların en önemli gündemi olmuştu.

Fed Yetkilisinden Tahvil Faizi Uyarısı Geldi
ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş geçtiğimiz hafta değerli varlıkların yükselişi üzerinde ciddi etkiler bırakmış ve küresel piyasaların en önemli gündemi olmuştu. Bu hafta tahvil getirilerinde piyasaları rahatlatan bir geri çekilme söz konusu oldu. Bununla beraber merkez bankalarının konu ile ilgili endişeleri sürüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile tahvil getirilerindeki yükselişin ekonomik toparlanmaya olan güveni gösterdiğini belirterek, yükseliş hakkında pozitif yorumlarda bulunmuştu. Powell’ın ardından Fed yetkililerinden de tahvil faizleri ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye başladı. Fed üyesi Lael Brainard tahvil faizleri ile ilgili yaptığı açıklama ile yükselen getirilerin Fed politikası önünde engebe oluşturabileceğini belirtti. Tahvil getirilerinde yaşanan son dalgalanmanın Fed’in varlık alım programını azaltma sürecini geciktirebileceğini belirten Brainard, varlık alımını azaltmak için gereken koşullara ulaşmanın zaman alabileceğini açıkladı.

Tahvil Getirileri İle İlgili Fed’den Gelen İlk Negatif Tepki

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının ardından tahvil getirilerindeki yükselişin olumsuz bir değerlendirmesinin yapan Lael Brainerd dikkatleri üzerine çekti. Tahvil getirilerinin olumsuz riskleri hakkında ilk resmi açıklama yapan Brainard ile ilgili analistler de yorumda bulundu. TD Securities Küresel Faiz Strateji Başkanı Priya Misra konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede tahvil faizlerinde yaşanan yükselişin pozitif bir nedene dayanmadığını açıklayan ilk Fed yetkilisinin Brainard olduğunun altını çizdi. Misra bu açıklamanın ekonomik koşulların kötüleşmesi durumunda Fed’in müdahalede bulunacağının da göstergesi olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Da Tahvil Faizlerine Karşı Uyarıda Bulunmuştu

Fed yetkilisi Lael Brainard’ın öncesinde Avrupa Merkez Bankası yetkilileri de konu ile ilgili uyarılarda bulunmuştu. AMB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, tahvil getirilerinde son dönemlerde gerçekleşen yükselişin Euro bölgesinin hassas ekonomisine zarar verebileceğini belirtmişti. Panetta bu konuda önlem alınması gerektiğini de açıklamıştı.
Yorumlar (0)