Financial Times'tan Naci Ağbal Hakkında Yeni İddia! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ulaşması Engellendi Mi?

Financial Times tarafından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına yönelik yeni bir değerlendirme yapıldı. İngiliz gazete tarafından ortaya atılan iddiaya göre Naci Ağbal, faiz artırımı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşamadı.

Financial Times'tan Naci Ağbal Hakkında Yeni İddia! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ulaşması Engellendi Mi?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda Başkan Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile biten sürecin yankıları tüm dünyada devam ediyor. İngiliz yayın kuruluşu Financial Times tarafından yeni bir analiz yazısı yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın başkanlık makamı için almış olduğu kararın bütün yatırımcıları şok ettiği vurgulanan yazıda, “Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla politika güvenirliliğinde delik açıldı” ifadesi kullanıldı.

NACİ AĞBAL, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ULAŞAMADI İDDİASI

Financial Times'a konuşan analistlerin iddialarına göre Naci Ağbal'ın yüksek faiz kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendireceğini bildiği ama bu karar öncesinde bir kaç hafta boyunca Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşmasının engellendiği iddia edildi.

YATIRIMCILAR ÖFKELENDİ DEĞERLENDİRMESİ YAPTILAR

Yine analistlerin değerlendirmelerinde göre yaşanan başkan değişiminin TL'de, tahvilde ve hisse senetlerinde sert düşüşe neden olduğu ve yatırımcıların hafta başında pozisyon alma noktasında büyük güçlük çektikleri belirtildi. Amundi'nin gelişmekte olan piyasalar şefi Yerlan Syzdykov da bir değerlendirmede bulunarak, “Türkiye ekonomik açıdan itibarını yeniden inşa ediyordu. Bu durumdan yatırımcılar da oldukça memnundular ve güven tesis edilmeye başlanmıştı. Ancak tüm bunlardan vazgeçilmesi yatırımcıların öfkesine neden oldu.” dedi.

Financial Times tarafından yayınlanan analizde stratejistler Türkiye'nin gelecekte ihtiyaç duyacağı yabancı finansmanın sağlanması noktasında büyük sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çektiler. Olası bir ihtiyaç durumunda yabancı finansmanın zor ve pahalı olabileceğine vurgu yapıldı.

NACİ AĞBAL'IN SON DÖNEMİNİN VERİLERİNİ AÇIKLADILAR

Merkez Bankası'nın son verileri hakkında da bir inceleme yapılan Financial Times haberinde Naci Ağbal'ın görevde olduğu 7-19 Mart tarihlerinde Türkiye'ye döviz-TL takası şeklinde 16 milyon dolarlık bir kaynak girdiği, ilgili dönemde hisse senetlerine net 700 milyon dolarlık akışın olduğu ve ayrıca 4 milyar doların da devlet bonolarından satıl almak için dışarıdan Türkiye'ye girdiği belirtildi.

Öte yandan Financial Times tarafından verilen bilgiye göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun gelecek hafta içerisinde Uluslararası bankacılar ve fon yöneticileriyle bir görüşme yapacağı bildirildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)