Finansal Analist Tunç Şatıroğlu Uyardı: 2021 Yılsonu Dolar Kuru Tahmini 9.60 TL!

Başarılı tahminleri, objektif yorumları ve finansal kariyeri ile kendisine yüksek bir takipçi kitlesi oluşturmayı başaran Finansal analist ve piyasa uzmanı Tunç Şatıroğlu, bugün açıklanan Merkez Bankası reel efektif döviz kuru Nisan 2021 rakamlarını eleştirerek dolar kuru için acil önlem alınması gerektiğini dile getirdi. Dolarda yön ne olur, dolar kuru düşer mi, yükselir mi, 2021 yıl sonunda dolar kaç TL olur, 1 dolar ne kadar olur, dolar yükselecek mi?

Finansal Analist Tunç Şatıroğlu Uyardı: 2021 Yılsonu Dolar Kuru Tahmini 9.60 TL!

Ekonomide yaşanan dalgalanma koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış ile beraber daha da büyürken alınan 17 günlük tam kapanma kararı da piyasadaki ateşi alevlendirdi. 

Türkiye' nin Amerika ile yaşadığı gerilim, ABD Başkanı Biden tarafından yapılan Ermeni soykırımı açıklaması ve ülkemizin F-35 programından çıkarılması ile beraber gerilen ilişkiler dolar karşısında Türk Lirasının değer kaybetmesine neden oldu. 

MERKEZ BANKASI EFEKTİF DÖVİZ KURU NİSAN 2021 RAKAMLARI AÇIKLANDI! 

Ekonomik olarak kırılgan bir dönemden geçen dünyada olduğu gibi Türkiye'de de piyasalar dalgalı bir ortamda yön bulmaya çalışırken bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından reel efektif döviz kuru Nisan 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre reel efektif döviz kuru Mart ayında 65,6 seviyesinde yer alırken Nisan ayında bu rakam daha da gerileyerek 62,3 seviyesine kadar geldi. 

Yaşanan düşüşü değerlendiren Tunç Şatıroğlu reel efektif döviz kurunun 62,3 seviyesine geldiği bir ortamda Türk Lirası için güçlü yorumu yapılamayacağını belirterek dolar kurunun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda konuşulabilecek tek şeyin hayat pahalılığı olduğunu dile getirdi. Dolar kurunun artışına mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini belirten Şatıroğlu aksi bir durumun "hayat pahalılığı daha da artsın" demek anlamına geleceğini belirtti. 

DOLAR KURU NE OLUR, DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ, 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR, YILSONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR?

Şatıroğlu sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu değerlendirmesinde "DolarTL 'de ana yön yukarı olmakla beraber benzer ülke para birimlerinin dolar karşısında güçlenmesiyle yukarı yönlü hareket zayıflamıştı. Ancak bugün benzer ülke para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiğini görüyoruz" diyerek önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine atanan Şahap Kavcıoğlu'nun dolar kurunda yaşanan anormal artışı sadece izlediğini belirten Şatıroğlu yeni yapılan atama öncesinde dolar kurunun 7,20 lira seviyesinde olduğunu belirterek bugün görülen 8,30 TL seviyesine artık müdahale edilmesi gerektiğini dile getirdi. Şatıroğlu yapmış olduğu tahmininde bir sonraki direnç noktasının 8,45 TL seviyesinden geçtiğini belirterek yanlışta inada devam edilmesi halinde dolar kurunun 2021 yılı için hedefinin 9,60 lira olacağı yönünde tahminini açıkladı.

NOT: Burada yer alan bilgiler Tunç Şatıroğlu tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar (0)