banner136

Fitch'den Türkiye'ye En Yüksek Not: Ankara Büyükşehir Belediyesine

Fitch tarafından yapılan değerlendirmelerde, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne uzun dönem ulusal kredi notu en yüksek seviye olan “AAA” olarak açıklandı. Bu not Türkiye'de bir belediyeye verilen en yüksek not oldu.

Fitch'den Türkiye'ye En Yüksek Not: Ankara Büyükşehir Belediyesine

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notuna dair değerlendirmelerini açıkladı. Kurum yapmış olduğu değerlendirmesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'sinin notunu en yüksek seviyeden ilan etti. Verilen bu not ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en iyi “rating”ine sahip belediyesi oldu. 

FİTCH'DEN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE 'AAA' SEVİYESİNDE NOT

Ankara'da büyükşehir belediyesi tarafından atılan adımlar karşılığını Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings'ten aldı. Borçlanmalar kapsamında yurt için yükümlülüklerin yerine getirilebilmesine ilişkin verilen derecelendirme notuyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yurt içi borçlanmalarında en yüksek kredibiliteye sahip olduğunu küresel arenada da göstermiş oldu. 

Pandemi Sürecinde Yükümlülüklerini Yerine Getirdi

Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmelerde, pandemi sürecinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tüm yükümlülüklerini başarıyla devam ettirmesinin, bu notun alınmasında etkili olduğu ifade edildi. 

Fitch Ankara Büyükşehir Belediyesine genel kredi notunu ise BB- olarak açıkladı. Burada uygulanan kural ise kurumlara ülkenin genel kredi notundan daha yüksek bir not verilmemesi. Ekonomistler Türkiye'nin genel kredi notunun yüksek olması durumunda, Ankara Büyükşehir Belediyesine çok daha yüksek bir oran puan verilebileceğini ifade ettiler. 

MANSUR YAVAŞ'TAN PAYLAŞIM

Mansur Yavaş, Fitch'in Ankara Büyükşehir Belediyesine ilişkin değerlendirmesine Twitter hesabından bir paylaşım ile açıklamada bulundu. 

Yavaş paylaşımında "Fitch Ratings tarafından uzun dönem ulusal kredi notumuz AAA ve SCP notumuz A olarak belirlendi. Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi olarak tescil edildiğimiz için çok mutluyuz. Genel kredi notumuz ise ülke notundan daha yüksek olamayacağı için BB- olarak verildi." ifadelerine yer verdi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)