Fitch Not Görünümünde Olumlu Revizeler Yapıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından tanınan uluslararası derecelendirme kuruluşları içerisinde yer alan Fitch Ratings, Türkiye’ye karşı yaptığı açıklamalar ile gündemde yer aldı.

Fitch Not Görünümünde Olumlu Revizeler Yapıldı
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından tanınan uluslararası derecelendirme kuruluşları içerisinde yer alan Fitch Ratings, Türkiye’ye karşı yaptığı açıklamalar ile gündemde yer aldı. Geçtiğimiz şubat ayı içerisinde Türkiye’nin kredi notunu “BB- “ seviyesinde olduğunu belirten kuruluş, kredi notu görünümünde olumlu değişikliklere giderek “negatif” olarak belirtilen kredi notunu “durağan” seviyesine çekmişti.

Uluslararası Rezervler Olumlu Revizeler Üzerinde Etkili Oldu

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı bir dönüşüm ön görülmüştü. Ortodoks bir politikaya dönüşmenin 2020’de azalma gösteren uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve riskli yatırımcısından kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini azaltmayı hedefleyen açıklamalar yapıldı. Kredi notunun yükseltilmesinde para politikalarının sıkılaştırılması, uluslararası rezervlerin istikrar kazanması ve Türk Lirası’nın kasım ayı başından beri dolar karşısında yüzde 18 dolaylarında değer kazanmasının etkili olduğu ortaya koyuldu. Ekonomide etkili olan faktörler sonrası Türkiye’nin kredi notu yükseltilmişti. Ülke seviyesinde yapılan kredi notu görünümünde yapılan artırımlarından sonra sıra ülke içinde bağımsız olarak faaliyet gösteren şirketlere yöneldi.

7 Türk Şirketi İçin Durağan Seviyesi Belirlendi

Para politikalarının önemli ölçüde sıkılaştırılması ve Türk Lirası’nın değer kazanmasına paralel olarak Türkiye’nin kredi notu arttırılmış, durağan seviyesine çekilmişti. Türkiye’nin kredi notunun ardından sevindiren haber 7 Türk şirketi için geldi. 20 şubat tarihinden bu yana Türkiye kredi notu ile çalışmalarına devam eden Fitch, faaliyet gösteren şirketler bünyesinde kredi not görünümüne yönelik çalışmalarını sürdürdü. Aralarında Emlak Konut, OYAK, Şişe Cam, Arçelik, Ülker Bisküvi, Türk Telekom ve Turkcell’ in bulunduğu şirket ve birliklerin not görünümlerinde olumlu yönde değişikliğe gidildi. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin not görünümleri negatif seviyesinden durağan seviyesine kadar yükseltildi. Şirketlerin not görünümlerinde olumlu bir etki yaratacak yeni derecelendirme Fitch tarafından açıklandı.
Yorumlar (0)