Fitch Raporuyla Beklentiler Değişti! Analistler Dolar 6.20 TL Altın 375 TL Olacağını Tahmin Ediyor

Geçtiğimiz hafta içinde uluslararası derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch'in Türkiye raporu yayımlandı.

Fitch Raporuyla Beklentiler Değişti! Analistler Dolar 6.20 TL Altın 375 TL Olacağını Tahmin Ediyor
Geçtiğimiz hafta içinde uluslararası derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch'in Türkiye raporu yayımlandı. 2020 yılının ortalarından itibaren ilan edilen son raporun ardından değişimlerin etkisi için önemli bir veri olarak gösterilen raporda, Türkiye'nin notu BB- Durağan olarak olarak açıklandı.

Negatif görünümden durağan görünüme geçen Türkiye'nin bu notunun hemen ardından uzmanlar altın ve dolar kuruna ilişkin yeni değerlendirmelerde bulundular. İşte uzmanların o açıklamaları,

FİTCH TÜRKİYE RAPORU - ŞUBAT 2021

Fitch Ratting tarafından açıklanan Türkiye'nin kredi notunun ardından uzmanlar konuyu üm yönleriyle ele aldılar. Fitch tarafından negatif görünümün durağana çevrilmesinde etkili olan faktörleri inceleyen uzmanlar, ilk olarak dolar kurunda yaşanan değişmlere değindiler.

2020 yılı içerisinden Fitch tarafından görünümün negatif olarak açıklanmasında, dolar kurunun Türk Lirası karşısında yaşadığı sert ve yüksek değer artışları risk olarak gösterilmişti. 2021 Şubat döneminde yayımlanan raporda ise Türk Lirasının güçlü duruşunun ve TCMB'nin enflasyon düşene kadar faiz indirimi yapmayacağını ilan etmesinin notun görünümünde yaşanan değişimin ana temel maddeleri olarak gösterildi. Uzmanlar bundan sonraki süreçlerde diğer uluslararası derecelendirme kuruluşlarından da Fitch benzeri değerlendirmelerin gelebileceğini ifade ettiler.Fitch Kararına Etkileyen Faktörler

Uzmanların Fitch raporunda değişiklik yapmasına ilişkin esas nokta olarak Türk Lirasının değer kazanmasını gösterdiler. Ancak uzmanlar raporda etkili olan diğer faktörleri de sıraladılar. İşte uzmanlara göre Fitch'in görünümü negatiften durağana çekmesinde ki ana sebepler.

1- Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı.

2- Uluslararası rezervler istikrar kazandı.

3- Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı.

4- TCMB, para politikasında sadeleşmeye gitti.

5- Risk primi düştü.

6- Sermaye girişi başladı.

DOLAR KURUNA YATIRIM YAPANLAR DİKKAT

Dolar kuruna yatırım yapanlar için ise önümüzdeki dönem için bazı uyarılar yer aldı. Analistler özellikle Fitch raporu öncesinde ilan edilen yabancı merkezli değerlendirmeler üzerinde duruyorlar. Capital Economics, dolar/TL’nin bu yıl sonunda 6.25, Morgan Stanley ise 6.80 TL bandında olacağını öngördü. Türkiye'de uygulanan yüzde 17.00 politika faiz oranı yatırımcıları teşvik ederken TCMB kaynaklı açıklamalar TL'nin güçlenmesini destekliyor. Son adımların ardından yabancı kuruluşlardan 6.20 TL, 6.25 TL, 6.50 TL ve 6.75 TL gibi analizler geldi.ALTININ CAZİBESİ AZALIYOR İDDİASI

Altın son dönemlerde ise ABD tahvillerinde ki yükselişe karşı koyamıyor. Ons altın son dönemde 1770 dolar ile 1800 dolar bandı arasında sıkışmış durumda. Bunun dışında küresel piyasalarda gündeme gelen reflasyon senaryoları da altın fiyatlarının baskılanmasına neden oluyor.

Kısa Vadede Düşüş Olabilir

Uzmanlar kısa vadede altının 1750 dolar bandına kadar düşebileceği uyarısında bulunurken çok sayıda analist bu görüşe katılıyor. Haber 7'de yer alan habere göre ise orta ve uzun vade de altına şans veren çok sayıda analist bulunuyor. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler ise altına ait "Küresel ekonomik toparlanma karşısında merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaya başlayacağına dair endişeler, altının itici gücü reel faizi etkiliyor. Yatırımcılar daha iyimser bir duruş sergiliyor. Riskten kaçma azaldıkça, altının cazibesi azalıyor." değerlendirmesi yapıldı.

Bank of America Ons Altın için 2000 Dolar Potansiyelini Koruyor

ABD'li ABD merkezli Bank of America (BofA) analistleri ise altının 2021 yılı içerisinde ons bazında 2000 dolar bandını görebileceğini düşünüyorlar. Altının yükselmesinde ki en önemli faktör ise enflasyon endişelerinin baskılanmaya devam etmesi altın için aşağı yönlü risk oluşturan bir faktör olarak görülüyor.  Bank of Amerika analistleri değerlendirmelerinde ayrıca Nisan Mayıs döneminde ons altının 2100 dolar bandına çıkarak zirve görebileceği iddiasında bulundular.

EDİTÖR NOTU: Altın ve dolar kuruna dair değerlendirmeler, yorumlar ve uzman görüşleri haber amacıyla paylaşılmıştı. Asla yatırım tavsiyesi içermez.
Yorumlar (0)