Fitch Ratings Türkiye Raporu Yayınlandı! Dolar Kuru 2021 Ve 2022 Yıl Sonunda Kaç TL Olacak?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor yayınlandı. Yayınlanan raporda Türkiye'nin büyüme rakamlarından dolar kuruna kadar çeşitli verilerde yeni tahminlerde bulunuldu. Dolar kuru kaç TL olacak?

Fitch Ratings Türkiye Raporu Yayınlandı! Dolar Kuru 2021 Ve 2022 Yıl Sonunda Kaç TL Olacak?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin mercek altına aldı. Kurumun tecrübeli analistleri tarafından yeni bir rapor yayınlandı. Yayınlanan raporda Türkiye ekonomisine dair bazı değerlendirmeler yapılarak yeni tahminlerde bulunuldu. Fitch Ratings tarafından hazırlanan rapor ekonomi dünyasında büyük bir ilgi gördü.

BÜYÜME VE ENFLASYON TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ

Fitch Ratings'in raporuna göre Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 6,7 ve 2022 yılı büyüme tahmini de yüzde 4,7 olarak açıklandı. Enflasyon hakkında da değerlendirme yapılan raporda 2021 yılı yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15,5 olurken 2022 yılı yıl sonu enflasyon rakamı tahmini de yüzde 12 olarak açıklandı.

Fitch ratings tarafından yapılan yeni tahminlerde bir sonrası küresel ekonomik görünüm raporunda bu açıklanan tahminlerin güncelleneceği belirtildi. Ayrıca Türkiye'de gösterge faiz tahmininin 2021 yılı yıl sonu tahmininin yüzde 17 olduğu belirtildi. 2022 yılı yıl sonunda ise gösterge faiz tahmini yüzde 13,5 şeklinde açıklandı. 

Türkiye'de bankacılık sektörü hakkında da önemli bir değerlendirme yapan Fitch Ratings ciddi bir buhran görünümünün olmadığının altını çizdi. Türkiye'deki bankacılık sektörünün kısa vadeli döviz likiditesini yeterli olarak nitelendiren Uluslararası kuruluş bu alanda büyük bir kriz çıkacağı dedikodularının asılsız olduğunu ve böyle bir durumun yaşanmasının mümkün olmadığını duyurdu. Bankacılık sektörünün kısa vadeli döviz varlıklarının 98 milyar dolar olduğu ve kısa vadeli borçların ise 50 milyar dolar seviyesinde bulunduğu vurgulandı.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ

Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda dolar kuru tahminine de yer verildi. Kuruma göre dolar kuru 2021 yıl sonunda 8,9 TL olacak ve dolar kuru 2021 yılının 9 TL'nin altında kapatacak. 2022 yıl sonunda ise dolar kurunun 9,5 TL olacağı bildirildi. 

Yorumlar (0)