Fitch Ratings'ten Son Dakika Türkiye Kredi Notu Açıklaması! Türkiye'nin Not Ortalaması Ne Zaman Yükselecek?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye'nin kredi notu ortalaması ve Türk bankaları hakkında yeni açıklamalar geldi.

Fitch Ratings'ten Son Dakika Türkiye Kredi Notu Açıklaması! Türkiye'nin Not Ortalaması Ne Zaman Yükselecek?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye'nin kredi notu ortalaması ve Türk bankaları hakkında yeni açıklamalar geldi. Türk ekonomisi, kredi notu ve bankaların son durum değerlendirmeleri haberimizde...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Finansal Kurumlar Kıdemli Direktörü Lindsey Liddell Türk ekonomisi, Türk bankalarının kredi notu ve ülke kredi notu görünümü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

TÜRK EKONOMİSİNİN VE PARA POLİTİKASININ KREDİBİLİTESİNİN YÜKSELMESİ ZAMAN ALACAK! 

Foreks tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Liddell "TL'de istikrar bankaların kredi profilleri bakımından destek sağlayacak olsa da Türkiye'nin dış mali durum profili ve jeopolitik riskleri nedeniyle faaliyet ortamında ve piyasa volatilitesinde yaşanabilecek kayda değer bozulma bankaların kredi notlarına yansıyabilir.

TL'de değer kaybı yüksek döviz cinsi borçluluk ve döviz cinsi riske dayalı varlık enflasyonu bakımından değerlendirildiğinde bankaların varlık kalitesi risklerini artırıyor. TL'de volatilite de bankaların refinansman risklerini artırıyor. Bununla birlikte Türk bankalarının piyasaya hassas döviz cinsi borçlarını kapatmaya yetecek döviz likiditesine sahip olduğunu düşünüyoruz. Buna ek 3. çeyrek sonu itibarıyla yerellerin döviz cinsi mevduatları da yüzde 20 civarında" sözleri ile Türk bankalarının 2021 yılının birinci çeyreği itibari ile zorlu bir faaliyet ortamı ile mücadele edeceklerini söyledi. 

Türk bankalarının kredi notu ortalamalarının yükselebilmesi için Türkiye'nin de kredi notu ortalamasının yükselmesi gerektiğini belirten Liddell para politikasının kredi notu zayıflığı olmasına devam ettiği uyarısında bulundu. 

Emlak365.com 

Yorumlar (0)