Fitch Türkiye ve Finansal Kuruluşlar Semineri Düzenledi

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Türkiye ve Finansal Kuruluşlar” başlığı altında bir seminer düzenledi.

Fitch Türkiye ve Finansal Kuruluşlar Semineri Düzenledi
Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Türkiye ve Finansal Kuruluşlar” başlığı altında bir seminer düzenledi. Türkiye için 2021 enflasyon beklentisinin yüzde 11 olarak açıklandığı seminerde Fitch Rating Direktörü Douglas Winslow, yüzde 11 olarak paylaştıkları 2021 enflasyon tahminin merkez bankası tarafından açıklanan oranın üstünde olduğunu belirtti. Fitch Rating tarafından internet üzerinden yapılan seminerde konuşan Winslow, enflasyonun 2022 yılında gerileyebileceğin sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Tahminlerinin Üzerinde

Kredi değerlendirme kuruluşu tarafından internet üzerinden düzenlenen seminerde “ Türkiye ve Finans Kuruluşları” başlığı ile ilgili konuşan Winslow, Türkiye enflasyon beklentisini 2021 yılı için yüzde 11 olarak açıklarken, 2022 yılında enflasyonu azalarak 9,2 seviyelerine gerileyebileceğini söyledi. Enflasyon için beklenen seviyelerin merkez bankası tarafından paylaşılan verilerin üzerinde olduğunu açıklayan Winslow, son beş yıldaki enflasyon oranlarının değerlendirilmesi ile böyle bir rakamın açıklandığını belirtti. Değerlendirilen son 5 yıl içinde Türkiye’deki enflasyonun ortalama olarak yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Winslow piyasa baskılarının enflasyonu arttırdığına vurgu yaptı. Normalleşme ve aşı çalışmaları ile beraber döviz kurundaki değer kayının enflasyon üzerinde etkili olduğunu, baskıları arttırdığını söyleyen Winslow, enflasyon beklentilerinde baskılarında etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Banka Büyümeleri Kredi Risklerini Artırıyor

Türkiye’de ortalama olarak yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleşen enflasyon oranının benzer grupta karşılaştırılan ülkelere kıyasla 3 kat daha fazla olduğunu belirten Winslow, bu oranlara göre beklenen enflasyon değerlerinin aynı doğrultuda olduğunu açıkladı. Türkiye’deki enflasyon baskılarının son dönem de piyasalarda görülen hareketlilik, ABD 10-30 yıllık tahvil ihaleleri gibi nedenlerin yanında kamu bankaları nedeniyle de arttığını söyleyen Winslow, kamu bankalarına ayrı bir başlık açtı. Kamu bankalarının 2020 yılı içinde hızlıca büyüdüğünü ve ani büyümenin kredi risklerini arttırdığını söyledi. Varlık kalitesinin değerlendirilmesinde sadece sorunlu kredilere bakılmadığını hatırlattı.
Yorumlar (0)