Fitch Türkiye'nin 2021 Yılsonu Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Türkiye'nin 2021 yılı enflasyon oranlarına ilişkin Fitch beklentisini değiştirdi. Kurum yeni ilan ettiği raporunda Türkiye'nin 2021 yılsonu ve 2022 yılsonu enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Fitch Türkiye'nin 2021 Yılsonu Enflasyon Beklentisini Açıkladı
Türkiye'nin 2021 yılı enflasyon oranlarına ilişkin Fitch beklentisini değiştirdi. Kurum yeni ilan ettiği raporunda Türkiye'nin 2021 yılsonu ve 2022 yılsonu enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. İşte Fitch beklentisine göre enflasyon oranları.

FİTCH ENFLASYON ORANLARINA DAİR BEKLENTİSİNİ PAYLAŞTI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yeni rapor yayımlandı. "Türkiye ve Finansal Kuruluşlar" adlı online seminer düzenleyen Fitch 2021 yılına ilişkin görüşlerini açıkladı. Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow tarafından yapılan açıklamalarda enflasyon oranlarına ilişkin "Bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 11 seviyesine, 2022 yılının sonunda da yüzde 9,2 seviyesine gerilemesini bekliyoruz.

Bu halen Merkez Bankasının (TCMB) tahminlerinin üzerinde. Son 5 yılda Türkiye'de enflasyon ortalama yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleşti." ifadelerini kullandı. Winslow konuşmasında ayrıca bu oranın aynı grupta değerlendirilen diğer ülkelerin ortalamasından 3 kat daha fazla olduğunu söyledi.

FAİZ ORANLARINA DAİR DEĞERLENDİRME

Fitch Ratings seminerinde ele alınan bir diğer konu TCMB'nin faiz hamleleri oldu. Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından atılan faiz artırımı kararlarını ele alan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow görüşlerini "Yeni faiz oranları, şubatta enflasyon oranı dikkate alındığında yüzde 1,4 ile pozitif alana ilerledi. Bu, haziranda yüzde -5 seviyesindeydi. Tüm finansman ana faiz oranı üzerinden yapıldı. Bu işlevselliği artırdı." sözleriyle aktardı.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe ise Türkiye'nin kredi notunda yaşanan son değişimi değerlendirdi. Arispe açıklamasında bu değişime dair yeni bir ekonomi ekibiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politika karışımının geri dönüşünü yansıtmaktadır, değerlendirmesinde bulundu.
Yorumlar (0)