Fitch'den Yeni Türkiye Raporu! Daha Fazla Büyüyecek

Fitch "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunu yayımladı. Raporda Türkiye'nin 2021 yılı büyüme rakamlarına dair beklentiler yer aldı. Fitch Türkiye'nin beklenenden daha fazla büyüyeceğini öngördü.

Fitch'den Yeni Türkiye Raporu! Daha Fazla Büyüyecek
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yayımladığı son raporunda, Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 6.7 oranında büyüyeceğini öngördü. Kuruluş tarafından yayımlanan bir önceki değerlendirme raporunda Türkiye'nin 2021 yılı sonunda yüzde 3.5 oranında büyüyeceği öngörülmüştü. Fitch yeni raporunda Türkiye'nin büyüme oranını artırmış oldu.

FİTCH TÜRKİYE'NİN BÜYÜME BEKLENTİSİNİ DEĞİŞTİRDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, "Küresel Ekonomik Görünüm" raporun içeriğini paylaştı. Söz konusu raporda Türkiye'de güçlü parasal desteğin ve kredilerin ekonomi direncini desteklediği vurgulandı.

Bu etmenlerin bir diğer etkisine ilişkin değerlendirmelerine raporunda yer veren Fitch, güçlü parasal desteğin ve kredilerin enflasyon oranlarının yüzde 14 bandına yükselmesine neden olduğunu ifade etti. 2021 yılı sonunda Türkiye'de enflasyon oranlarının yüzde 11.5 bandında olacağını öngöre Fitch, bu oranının 2022 yılı sonunda yüzde 9.2 seviyesine gerileceğini ifade etti.

Büyüme Beklentileri

Fitch büyüme beklentilerini yüzde 3.5 oranından yüzde 6.7 seviyesine yükseltti. Türkiye'nin yılsonunda yüzde 6.7 seviyesinde büyüyeceğini öngören Fitch 2022 yılı büyüme tahmini de yeniledi. Raporda 2022 yılı sonunda Türkiye'nin yüzde 4.7 oranında büyüyeceği öngörüldü.

Fitch'in bir önceki raporunda Türkiye'nin 2021 yılında yüzde 3.5, 2022 yılı sonunda ise yüzde 4.5 oranında büyüyeceği tahmin edilmişti.

Son raporda ayrıca Türkiye'nin 2020'de yüzde 1,8 büyüdüğü vurgulandı. Bu oranının kuruluş tarafından tahmin edilen orandan yüzde 0.2 puan daha fazla olduğunun altı çizilen raporda Türkiye'nin Çin ile beraber büyüme kaydeden ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekildi.

KRİZİN SON EVRESİNE GİRDİK

Fitch tarafından yayımlanan rapor dışında Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton da açıklamalarda bulundu. Covid-19 salgının etkileri ve ekonomik durumuna ilişkin görüşlerini açıklayan Coulton değerlendirmesinde "Salgın henüz bitmiş değil fakat ekonomik krizin son evresine girdik gibi bir görünüm var." görüşlerini paylaştı.
Yorumlar (0)