Forbes 2021 Yılı Dünyanın Ve Türkiye'nin En Zenginleri Listesini Açıkladı

Forbes Dergisi tarafından dünyanın ve Türkiye'nin en zenginleri listesi açıklandı. Dünyanın en zengin insanı 177 milyar dolarlık serveti ile Jeff Bezos oldu. Türkiye'nin en zengin insanının ise 6,3 milyar dolarlık serveti ile Murat Ülker olduğu bildirildi.

Forbes 2021 Yılı Dünyanın Ve Türkiye'nin En Zenginleri Listesini Açıkladı
ABD'nin saygın yayın kuruluşlarından olan Forbes Dergisi tarafından zaman zaman güncellenen 2021 yılı dünyanın en zenginleri listesi yayınlandı. Dünyanın en zengini 177 milyar dolarlık serveti bulunan Amazon'un CEO'su Jeff Bezos oldu. Jeff Bezos krizle çalkalanan yılda servetini 113 milyar dolardan 177 milyar dolara çıkardı. Jeff Bezos bu listede Tesla'nın CEO'su Elon Musk ile kıyasıya bir rekabete girişmişti.

TÜRKİYE'NİN EN ZENGİNİ MURAT ÜLKER

Türkiye'nin en zengini ise Murat Ülker oldu. Forbes'in açıklamasına göre Türkiye'de Murat Ülker 6,3 milyar dolarlık serveti ile listenin ilk sırasında kendisine yer buldu. 2020 yılına göre Murat Ülker servetini yüzde 46,5 oranında arttırdı. Mural Ülker mevcut servetiyle şu anda dünyanın en zengin 421. kişisi oldu. Bu listede Murat Ülker geçtiğimiz yıl 414. sırada kendisine yer bulmuştu.

ERMAN ILICAK 4,4 MİLYARLIK SERVETİYLE İKİNCİ SIRADA

Türkiye'de en zenginler listesinin ikinci sırasında 4,4 milyar dolarlık serveti ile Erman Ilıcak yer aldı. Erman Ilıcak 2020'ye göre servetini yüzde 41,9 oranında yükseltti. Dünyada 655. sırada bulunan Erman Ilıcak bu başarısı ile dünyanın en zengin 1000 kişisi arasına giren iki Türk iş insanından birisi oldu.

Öte yandan Türkiye'nin en zengin 10 kişisinin toplam serveti Forbes'e göre 29,8 milyar dolara yükseldi.

DOLAR MİLYARDERLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Forbes Dergisi'nin verilerinde dünyada ve Türkiye'de dolar milyarderlerinin sayısının arttığı bildirildi. 2020 yılında dünyada 2.095 dolar milyarderi bulunuyordu. 2021 yılında dolar milyarderlerinin sayısı 2.755'e çıktı. Türkiye'de ise dolar milyarderlerinin sayısı 23'ten 27'ye yükseldi.

ABD VE ÇİN ARASINDA BÜYÜK REKABET

Dolar milyarderlerinin ülkelere göre dağılımlarında da kıyasıya bir rekabetin yaşandığı görülüyor. Dünyanın iki büyük ekonomisi bu anlamda yarışıyor. ABD, 724 dolar milyarderi ile en çok dolar milyarderine sahip ülke oldu. ABD'de milyarderlerin servetleri son bir yıl içerisinde 1,5 trilyon dolar artarak 4,4 trilyon dolara yükseldi. ABD'nin ardından dünyada en çok dolar milyarderine sahip ülke Çin oldu. Çin'in dolar milyarderi sayısı 626 olarak açıklanırken toplam varlığın 2,5 trilyon dolar olduğu bildirildi. Son bir yılda Çinli milyarderlerin servetleri 1,3 trilyon dolar arttı. Çin'in en zengin ismi ise 68,9 milyar dolarlık serveti ile Zhong Shanshan olduğu bildirildi.
Yorumlar (0)