Ford Otosan 2 Ay Kapanma Kararı Verdi! Fabrika Neden Kapanıyor, Ne Zaman Açılacak?

Ford Otosan, otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi nedeniyle üretime ara verip Gölcük fabrikasını süreli olarak kapatacağını duyurdu. Bu duyuruya göre Ford Otosan Gölcük fabrikası yaklaşık 2 ay kapalı kalacak.

Ford Otosan 2 Ay Kapanma Kararı Verdi! Fabrika Neden Kapanıyor, Ne Zaman Açılacak?
Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi tüm dünyada büyük bir sorun teşkil etmeye ve otomotiv fabrikalarında firmaların üretim durdurma kararları almalarına neden oluyor. Dünya genelin neredeyse tüm markalar belirli bölgelerde bulunan fabrikalarında üretimi durdurma kararı verip bunu kamuoyuna duyurdular. Sektör içerisindeki bu kriz şimdi Türkiye'ye de sıçradı. Ford Otosan tarafından bir açıklama yapılarak Gölcük fabrikasında üretimi durdurma kararı alındığı ilan edildi.

FORD OTOSAN GÖLCÜK FABRİKASINDA ÜRETİM DURUYOR

Sektörde yaşanan çip krizinden oldukça etkilenen markalardan olan Ford Otosan'ın verdiği karara göre Gölcük fabrikasında her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için ara veriliyordu. Ford Otosan bu arayı öne çektiğini duyurdu. Buna göre Ford Otosan Gölcük fabrikası 19 Nisan 2021 ile 13 Haziran 2021 tarihleri arasında üretim yapmayacak.

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

Ford Otosan Gölcük fabrikasının üretime ara vermesine ilişkin karar şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen bir duyurusu ile kamuoyuna ilan edildi. Yayınlanan duyuruda yarı iletken tedarikinde küresel bir kriz yaşandığı, Japonya'daki depremin ve yangının bu yarı iletken tedarik sorunlarını arttırdığı gibi problemlerin daha önce şirket tarafından açıklandığına vurgu yapıldı. Ana ortak olan Ford Motor Company'nin altığı önlemler ile bugüne kadar küresel çapta yaşanan krizden en az oranda etkilenildiği vurgulandı.

FORD OTOSAN KAP AÇIKLAMASI

Ford Otosan tarafından KAP'a gönderilen açıklamada, “Her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanması amacıyla üretime ara veriliyordu. Bu yıl bu arayı öne çekerek Gölcük fabrikamızda 19 Nisan – 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımız bu karardan bağımsız üretime devam edeceklerdir. Üretime ara verilmesi nedeniyle meydana gelecek üretim kaybının etkisi üretime başladıktan sonraki aylarda üretim temposundaki artışla azaltılması planlanmaktadır. 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimiz açıklanan sınırlar içerisinde kalması beklenmektedir.” denildi.
Yorumlar (0)