Fransız Yatırım Bankası Societe Generale 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisini Düşürdü

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Societe Generale dolar kuru tahmini için açıkladığı rakamı revize etti. Fransız yatırım bankası tarafından açıklanan yeni Türk Lirası raporu açıklandı.

Fransız Yatırım Bankası Societe Generale 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisini Düşürdü
Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken analistlerin dolar kuru tahminleri de yakından takip ediyor. Özellikle de yabancı yatırım bankaları tarafından açıklanan rakamlar merak edilenlerden biri de Societe Generale tarafından açıklandı.

Fransız yatırım bankası tarafından açıklanan Türk Lirası raporu verilerine göre banka gelecek 3 aylık dönemde de sıkı para politikasının kısmen devam edeceği yönünde beklentisini dile getirdi.

2021 YIL SONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR? 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevinden alınmadan önce yapmış olduğu 200 baz puanlık faiz artırımı kararı ile 7.20 lira seviyesine kadar çektiği dolar kuru, görevden alındığının açıklanması ile beraber yönünü sert bir şekilde yukarıya çevirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesi sonrasında dolar kuru 8,50 lira seviyesine kadar tırmanırken kurda yaşanan bu hareketlilik yabancıların dolar kuru tahminlerine de yansımıştı.

Dolar kurunda daha önce 6,50 lira seviyesine kadar düşen yabancıların tahminleri sonrasında yeniden yükselişe geçmişti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında dolar kurunda tansiyon düşerken yabancılardan yeni revizyonlar geldi. Bu güncellemelerden biride Societe Generale tarafından yapıldı.

Fransız yatırım bankası Societe Generale tarafından yapılan dolar kuru tahmini ile daha önce 9,30 TL olarak açıkladığı rakamı 8.90 TL seviyesine çekti. Yayımlanan raporda dolar kuru tahmini yanı sıra Merkez Bankası politika faiz oranı beklentisi de düşürüldü ve yüzde 20 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çekildi.
Yorumlar (0)