G20'de Zirve El Değiştirdi! Türkiye ve Çin Büyüme Oranlarını Açıkladı

TÜİK tarafından yapılan açıklama ile Türkiye ekonomisinin pandemi dönemimde büyüme gösteren ekonomilerden birisi olduğu ortaya koyuldu.

G20'de Zirve El Değiştirdi! Türkiye ve Çin Büyüme Oranlarını Açıkladı
TÜİK tarafından yapılan açıklama ile Türkiye ekonomisinin pandemi dönemimde büyüme gösteren ekonomilerden birisi olduğu ortaya koyuldu. AB ekonomisi yüzde 6,8 küçülürken, İtalya’da yüzde 8,9 ve İngiliz ekonomisinde yüzde 9,9’luk daralma yaşandı. Türkiye ekonomisi 1,8 salgının başladığı Çin ekonomisi, yüzde 2,3’lük büyüme yaşadı. Büyüyen ekonomiler sonrası G20 listesinde değişiklikler yaşandı.

Türkiye OECD’de Birinci Sırada Yer Aldı

Büyüyen ekonomilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan İTO Başkanı Şekip Avdagiç,  pandemi de 1,8’lik büyüme gösteren ekonominin normalleşme ile daha da büyüyeceğini işaret ederken, Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında büyüme gösteren 2 ülkeden biri olduğunu söyledi. Bu oranlar ile Türkiye’nin OECD’de ilk sırada yer aldığını belirtti. Özel sektörün büyümede etkili olduğunu söyleyen Avdağiç, özel sektörün destekleneceğini ve ihracat kapasitesinin arttırılacağının sinyalini verdi.

Pandemi döneminde Türkiye ekonomisinde görülen büyümenin beklentinin aksine olumlu yönde olduğunu hatırlatan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, imalat sanayisinin katkılarına dikkat çekerek zorlu bir sürecin başarıyla aşıldığını belirtti. Bahçıvan, 2020 yılındaki bu başarının öncelikle 2021 olmak üzere devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Beklenti Kalıcı Büyümenin Sağlanması

Değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, yıl genelindeki 1.8’lik ve son çeyrekteki 5.6 seviyesindeki büyümeyi takdire şayan olarak tanımladı. Kaan, ekonomik canlılığı korumak için ihracata yönelik imalat üretimine önem verilmesi gerektiğini belirtti. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise, kalıcı büyümenin sağlanması için üretim, yatırım ve ihracat odaklı yapının gerekli olduğunu vurguladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, açıklanan büyüme verilerinin 2021 yılında sıçramaya ortam hazırladığını söyledi. Beklenmedik gelişmelerin yaşanmaması durumunda yüzde 5 üzerinde büyümenin olabileceğini belirtti.
Yorumlar (0)