Galericiler İle Sıfır Araç Bayileri Birbirine Girdi: Araba Fiyatlarını Kim Yükseltiyor?

Pandemi döneminin rekor kıran ikinci el araç fiyatları ardından dalgalı bir seyir izlemeye başlamış ve fiyatlarda yaşanan yükseliş sonrasında otomotiv sektöründe de tartışmalar yaşanmıştı. Galericiler araç fiyatlarının yükseliş nedeni olarak sıfır araç bayilerini suçladı, araç piyasası karıştı.

Galericiler İle Sıfır Araç Bayileri Birbirine Girdi: Araba Fiyatlarını Kim Yükseltiyor?
Sıfır araç ve ikinci el araç fiyatları için yaşanan dalgalanma iki sektörü de birbirine düşürdü. Araç piyasası yapılan açıklamalar ile gerilerken galeri esnafı ise yaşanan dalgalanmanın sorumlusu olarak sıfır araç bayilerini gösterdi.

BAYİLERE GELEN SIFIR ARAÇLAR BİLEREK SAKLANDI MI?

İzmit Oto Galericiler Sitesi Kooperatifi yöneticilerinden galerici esnafı Tamer Ertuğ tarafından yapılan açıklama ile  "Biz sermayemizle 3 tane araba alırken fiyatlar yükseldiği zaman sermayemiz azalıyor. Fiyatlar şişmeden önce biz 5 tane araba alıyorsak, aynı sermaye ile şuan 3 tane alabiliyoruz. 100 bin olan arabalar 150 bin oldu.

Ama şimdi 150 bin olan arabalar tekrar 100 bine indi. Bu korona virüs döneminin etkileri var ama sıfır araba her yerde var bunu unutmasınlar. Her bayide sıfır araba var ama az talep olduğu ve normal fiyatların üstünde satmanın peşinde oldukları için arkaya saklayarak satıyorlar arabaları ve sıfır araba yok diyorlar" diyerek araç fiyatlarının bu nedenle yükseldiğini söyledi.İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ, SON DURUM NE?

Şu anda ikinci el araç fiyatlarının dip noktasını gördüğünü belirten Ertuğ araba alırken ucuz alıp, satarken pahalı elden çıkarma döneminin sona erdiğini belirterek sıfırı 200 bin lira olan bir aracın ikinci elinin 250 bin liraya satılmak istendiğini iddia etti.

Ertuğ "İnternet üzerinden sanal ortamda 2-3 tane araba firması, bu arabaları günlük, haftalık ihale sistemi ile satanlar var. Atılan bu adımlar araç fiyatlarını ister istemez şişiriyor. Kendi bünyesinde bulunan bayilerinden birine bu arabayı 100 bine koyarken öbürüne 110 bine koyuyor.

Bu da verilen iki farklı ilan ile kendi kendine aynı arabanın sistemli olarak fiyatlarında yükseliş yaşanmasına neden oluyorlar. Yaşanan bu yükseliş spot bir yükselme değil. Bilinçli olarak, kendi kendine yapılan bir sistem" diyerek yaşanan bu suni fiyat artışının kendilerine de zarar verdiklerini söyledi.
Yorumlar (0)